Správanie, zopakovať. Naštvaný Andrej Babiš pronesl zásadní projev. Zde je celý

13.6.2016 10:36 dop.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se na včerejší tiskové konferenci vyjádřil k aktuální politické situaci a situaci ve vládě. Při svém rozčílení opět používal česko-slovenský jazyk. ParlamentníListy.cz přinášejí kompletní znění jeho sedmnáctiminutového monologu.

Správanie, zopakovať. Naštvaný Andrej Babiš pronesl zásadní projev. Zde je celý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Anketa

Doporučujete Andreji Babišovi, aby s hnutím ANO odešel z vlády?

76%
24%
hlasovalo: 4657 lidí

Takže dobrý den, dámy a pánové. Já by sem se rád vyjádřil k dněšním vystoupením politiků v České televizi v Otázkách Václava Moravce. Já sem byl do toho pořadu pozván v pátek esemeskou v 10.04 a bylo mi řečeno, že: Dobrý den, pane vicepremiére, vzhledem k mimořádné situaci ohledně reorganizace Policie České republiky si Vás dovolujeme pozvat do mimořádného vydání Otázek Václava Moravce tuto neděli.

A my jsme dneska od rána měli ministerstvem financí semináři na Sapě ohledně EET, který byl ohlášen už měsíc a půl před jeho konáním. No a já jsem na to konto se teda omluvil a navrhnul jsem účast pana Pelikána. A nechápu, proč to Česká televize odmítla a proč nechala tu židli kvázi pro hnutí volnou. Někdo mluví o politizaci reorganizace policie a pan premiér mluví o tom, že by to měla být odborná debata. A právě pan Pelikán je ten člověk, který vlastně reagoval na výzvu státních zástupců, který se ozvali a hlasitě protestovali proti způsobu, jakým řeší ministerstvo vnitra a policie tento experiment, který podle našeho názoru má zlikvidovat elitní jednotku plukovníka Šlachty, která byla poslední nezávislá od vůle pana ministra vnitra.

Takže já bych skutečně chtěl jenom zopakovať, že na celou kauzu upozornili státní zástupci a protikorupční organizace Transparency International a na toto pan premiér i pan Chovanec zapomínají. Vrchní státní zástupkyně tvrdí, že to má vliv na živé kauzy, takže je evidentní, že reorganizace ovlivní fungování policie. A my se domníváme, že každé vyšetřování stojí na dvou nohách - na státním zastupitelství a policii. A s nimi měla být ta reorganizace řešena. Bohužel pan plukovník Šlachta dal demisi a já bych chtěl jenom zopakovať, že co já říkám, je úplně stejné, co říkal pan premiér Sobotka a to konkrétně 3. 12. 2006 České televizi, kdy protestoval proti znovu takzvané reorganizaci policie, kterú udělal pan Ivan Langer, tehdejší ministr vnitra a kde vlastně zlikvidoval finanční policii, která dělala dobrou práci a de facto vyšetřovala korupci politiků. Rozdíl mezi panem Ivanem Langerem a panem Chovancem je v tom, že pan Langer to konzultoval v rámci koaliční vlády a pan Chovanec to nekonzultoval. A svorně s panem premiérem tvrdí, že nás do toho nic není. A tehdá byl pan premiér první místopředseda ČSSD a říká: "My pokládáme za strašně důležité, aby na tom existovala politická dohoda v rámci opozice." Dneska je situace jiná, dneska opozice samozřejmě podporuje tento krok, protože má na tom zájem. "Pokud třeba nyní nastal rušení finanční politice, policie, které my pokládáme za velmi kontroverní z hlediska rozpracovaných případů, které tam existujú, já myslím, že je chyba, že se o tom nediskutuje."

Takže my neděláme nic jiného než o tom chceme diskutovat. Protože je to navrženo a provedeno bez konzultace se státními zástupci, bez konzultace s tou jednotkou plukovníka Šlachty. Takže nám se to jako nelíbí a samozřejmě vyjádřujeme názor hlavně státních zástupců, který jsou přítomni při vyšetřování různých korupčních kauz a tak dále.

Ohledně účasti Bezpečnostní rady státu. Já jsem jich zažil několik tých rad a musím říct, že občas je tam skvělý scénář. Například podezření z korupce ČSSD ohledně pošty , tak jsme měli velice rychle Bezpečnostní radu státu a nestačili jsme se divit. A když zasahovala jednotka plukovníka Šlachty v kauze Vidkun, kdě je podezření z korupce hejtmana ČSSD Rozbořila, kdě vlastně byly vyšetřovány špičky české policie, tak na to nebyla svolaná Bezpečnostná rada státu. Proto já jsem nejdřív reagoval tak, jak jsem reagoval, že nemíním zase tady asistovať u nějakého sehraného divadla ČSSD. Co je strašně zvláštní, tak já jsem dostal pozvánku na Bezpečnostní radu státu s tématem, s programem Informace policejního prezidenta o reorganizaci policejních složek. A nechápu, jak je možné, že pan ministr vnitra Chovanec říká, že na Bezpečnostní radě státu se bude řešit údajně nějaká aktivita státních zástupců. Tak skutečně tomu nerozumím a vůbec se mi to jako nelíbí a já jsem jasně deklaroval, že pudu na Bezpečnostní radu státu jenom v případě, a v tomhle smyslu i posílám dopisu panu předsedovi Bezpečnostní rady státu Sobotkovi, že žádám, aby na jednání Bezpečnostní rady státu byl přítomen nejvyšší státní zástupce, taky pan ministr spravedlnosti, pan Pelikán, nechápu, proč nebyl pozván, když je to jeho agenda, a samozřejmě, aby byl přítomen i plukovník Šlachta. Protože my chceme za jedným stolem slyšet policejního prezidenta, ministra vnitra, ministra spravedlnosti, státního zástupce a taky pána plukovníka Šlachtu. Protože něco říká do médií policejní prezident Tuhý a na druhý straně pan Šlachta to komentuje, že pan policejní prezident lže. A pokud si vzpomenete na tu tiskovou konferenci vedení policie, která trvala dvě minuty a nebyly připuštěné žádné otázky, tak si myslím, že veřejnost to velice špatně vnímá. 

Ohledně setrvání nebo nesetrvání našeho hnutí ve vládě. Pokud se dneska diváci dívali na Otázky Václava Moravce, tak mohli vidět sestavu menšinový koaliční vlády ČSSD s KDU-ČSL za podpory pana Kalouska. Já myslím, že všichni si tohle přejí. Všichni si přejí, aby my jsme odešli z vlády a pan Kalousek se těší, že takovouhle vládu podpoří. Takže jen je potřeba o tom mluvit. Co bylo vlastně předmetem dneska tých Otázek. Byly to jenom útoky na moji osobu. Na moje firmy, na to, jak se chovám při jednání na koalici. Já nekomentuji zahraničné cesty některých mých kolegů. Já nevím, proč pan Chovanec komentuje výsledky mojí německé firmy nebo zahraničných firem. Co je jeho do toho? Pokud si vyhledátě statistiku, které české firmy, které investují v zahraničí, repatriují dividendy do České republiky, tak vám chci jenom říct, že za posledních deset let tyto firmy, český investoři v zahraničí, obdrželi do České republiky cirka 82 miliard dividend. A z toho bylo dvacet dva miliard pro moje firmy a hlavně z německé firmy. Takže vůbec nechápu, proč tyto útoky, proč se lže o Agrotecu. Agrotec byl účelově obviněn. Odposlechy začaly čtrnáct dní po parlamentních volbách. A v únoru 2014 se ptal jeden advokát blízký sociální demokracii, jak je možné, že Agrotec nebyl obviněn. A 15. 4., když už byl samozřejmě pan ministr Chovanec ministrem vnitra, policie obvinila moji firmu. A my říkáme neprávem a nechce to vyšetřit. Proč mluví pan Chovanec o nějakém soudu? Jak to ví? On sleduje živé kauzy? Ano, my slyšíme stále, že je povinnost policie hlásit panu Chovancovi veškeré trestní oznámení a vyšetřování korupce. Hnutí ANO nemá žádnou tradici v korupci. Ale myslím si, že ČSSD ji má bohatou. I tradiční politické strany. Takže kdo tam dneska byl v tom studiu? No tradičné politické strany, které si dobře rozumí. Proto taky hlasovali proti návrhu ministra financí o navýšení daně z hazardu. Všichni hlasovali proti nám. A připravili státní rozpočet o 300 milionů a obce o 150 milionů. Ročně, prosím. 450 milionů ročně. A nikdo to neřešil. Ano, oni si rozumí. Protože tam sedí dvacet let, někteří. A my samozřejmě na to poukazujeme. My jsme kritizováni, že se nechováme solidárně. Ale my se nebudeme chovat solidárně. Tato vláda deklarovala, že bude bojovať proti korupci. A my chceme bojovat. Proto jsem taky zveřejnil jako první ministr v historii této země všechny smlouvy, v lednu 2015. Proto jsme taky museli bojovať proti našim koaličním partnerům v prosazování smluv Rekonstrukce státu. Takže my to děláme a já zásadně odmítám tyhle sprosté urážky, že jsem konfident ÚOOZ.

Já jsem konfident ÚOOZ, pane Chovanče? Proto Vaše plzeňská ÚOOZ účelově obvinila moji firmu? Taky bych mohl říkat, co se říká po Praze. Že ministerstvo vnitra řídí lobbistická organizace. A další věci. Pan Šlachta byl poslední ostrov, na který pan Chovanec neměl vliv. Kdo nominoval šéfa GIBSu? Kdo ho navrhl? No přece pan Chovanec. Takže GIBS tedy má kontrolovať vlastně nekorektní správanie nebo trestní správanie policistů. A který to dělá naopak. Který právě likvidoval policisty, který chtěli bojovať proti korupci. Takže já to odmítám. Skutečně dneska si všichni rozuměli. Považuji za skandální, že tady se podávají trestní oznámení, anonymní trestní oznámení. Pan Chovanec mluví něco o trestním oznámení o bankách? Proč o tom mluví? Za vlády ČSSD byla na ministerstvu financí nějaká poradkyně. Za Morgan Stanley. Která radila asi dobře. Proto Morgan Stanley z toho měl i profit. To, že jsme přišli o čtrnáct miliard, to bylo za ministrů financí za ČSSD, za pana Kalouska a za dalších. Takže já to zásadně odmítám. Jak je možné, že pseudokauza, protože to je pseudokauza, Čapí hnízdo, ještě zkorumpovaná, pravděpodobně, městská státní zástupkyně, Máchová to stačila přidělit Rittigovým policistům? Je normální, že Čapí hnízdo vyšetřují policisti, kteří se vyskytují v odposleších v kauze Nagyová - Randák? To je taková náhodička? No není to náhodička. Takže tady se organizuje hon na mě, aby mě donutili odejít z politiky, protože já samozřejmě, i naše hnutí vadíme. Vadíme. Protože některý si mysleli, že když nastoupíme do vlády, že budeme dělat nějaké kšefty. Například s hazardem. A my je neděláme. Ani je nebudeme dělat. Takže já jsem byl velice překvapen, že pan Chovanec, nechci tady ani spekulovať o jeho vztazích se Škoda Transportation, která je tak oblíbená historicky v Českých drahách, Dopravním podniku a tak dále. Takže já skutečně to odmítám a nechápu, proč tyto útoky. Já jsem navrhoval, aby se tý debaty zúčastnil pan Pelikán, jemu to přináleží, to je jeho kompetence. Já jsem interpretoval prostřednictvím pana Pelikána názory státních zástupců a samozřejmě já pevně doufám, že pan premiér pochopí, jaká je situace, že policie lhala a že to bylo konzultováno. Nebylo to konzultováno. Ještě před pár dny ministerstvo vnitra říkalo, že není žádná reorganizace. Proč reorganizace k 1. 7.? Proč někdo chce rozprášit útvar pana Šlachty? No proto, že byl absolutně nezávislý a nebál se zasahovat ani na Úřadě vlády. A choval se padni komu padni. A my tohle nechceme tolerovať a proto křičíme a říkáme a taky jsme požádali o to dohadovací řízení. A pokud samozřejmě pan Chovanec dnes říká, že to podepíše po Bezpečnostní radě státu, tak já jenom říkám, že poruší koaliční smlouvu, protože na poslední koaliční radě podle bodu 11 římská číslice IV koaliční spolupráce požádal a definoval jasně, že tenhle problém je zásadní pro další koaliční spolupráci. A proto jsem taky podle bodu 15 požádal o dohadovací řízení.

Je skutečně úsměvné taky jak si notovali pánové ohledně státního rozpočtu. Já řídím ministerstvo financí jako firmu. A velice úspěšně. Snížil jsem dluh. O deset miliard za dva roky. A koncem tohoto roku bude stejný dluh jako když jsem nastupoval. Kdo nás nejvíc zadlužil? No pan Kalousek, 670 miliard. A na druhém místě byl pan Sobotka, 400 miliard. Ano. Máme jeden z nejnižších dluhů v Evropě. Máme jeden z nejnižších deficitů. A daří se rozpočtu. A pokud někdo argumentuje, pan Chovanec, že pan Gregor odešel a že ministerstvo financí nic dělá, tak je to sprostá lež. Já chápu, že ČSSD líto za Gregorem, vždycky za mnou chodil a lobboval za ČSSD. Takže teďka už tam nemají svého spojence, ministerstvo financí funguje skvěle. V pátek jsme měli stále přebytek. Vybíráme daně o 23 miliard více než minulý rok, o 117 miliard více včetně odvodů jak za minulé za rok 2014, 2015. Takže já bych poprosil, aby skutečně veřejně pan ministr Chovanec nehodnotil ministerstvo financí a nelhal. Z tých 260 zákonů, které jsou ve sněmovně, nebo 270, předložilo ministerstvo financí 60, to znamená, víc než čtvrtinu. A byly to zásadní zákony. Věci, které tady nikdo nedělal. Já jsem dovezl Kobru, kontrolní hlášení, EET, prokazování původu majetku, novela o nový zákon o hazardě, centrální registr účtů, spotřebitelské úvěry. Všechno důležité věci. Proto, aby tady bylo narovnání prostředí podnikatelské, a proto, aby tady všichni platili daně, nejenom těch pět milionů zaměstnanců, kterých se nikdo neptá, každý měsíc. Takže já to odmítám. 

A já jsem zdokumentoval svoji činnost. Je to brožurka na padesát sedm stran, a tam si každý může přečíst, že skutečně jsme na ministerstvu financí udělali možná více práce než všichni ministři financí od revoluce. Děkuju. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hladový nemá daleko k tomu, aby vzal do ruky klacek“. Bojoval proti uzávěrám, teď Jakub Olbert přišel s peticí za zákaz vývozu elektřiny

5:41 „Hladový nemá daleko k tomu, aby vzal do ruky klacek“. Bojoval proti uzávěrám, teď Jakub Olbert přišel s peticí za zákaz vývozu elektřiny

„Hladový nemá daleko k tomu vzít klacky do ruky a jít si pro jídlo do ulice. To je největší nebezpeč…