Správu autorských práv by podle Senátu neměla dělat externí firma

22. 3. 2013 11:28

Autorské svazy by podle Senátu neměly mít možnost převést kolektivní správu autorských práv na pověřenou externí firmu. Senátoři se obávají, že by externí firma nebyla pod dostatečnou kontrolou. Poslaneckou novelu, jejímž deklarovaným cílem je zjednodušení kolektivní správy autorských práv, proto dnes Senát vrátil sněmovně k novému projednání. Poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09) za předkladatele novely se senátní úpravou souhlasila.

Správu autorských práv by podle Senátu neměla dělat externí firma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Senátoři naopak odmítli návrh svého kulturního výboru, podle něhož měl mít kolektivní správu k jednomu druhu uměleckých děl na starosti ze zákona vždy jen jeden kolektivní správce. Podle senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by to byla snaha vyřešit zákonem konkurenční boj dvou autorských svazů v oblasti výtvarného umění.

Řada senátorů v rámci půldruhé hodiny trvajícího projednávání kritizovala způsob, jakým se některé autorské svazy domáhají poplatků. Předseda senátorského klubu SPOZ, KSČM a Severočech Vladimír Dryml kvůli tomu oznámil, že podá podnět k prošetření hospodaření autorských svazů, neboť jejich kontrola ze strany ministerstva kultury je prý nefunkční.

MUDr. Vladimír Dryml

  • BPP
  • Prezident svazu Senioři České republiky

Jeden kolektivní správce

Novela má umožnit, aby se na ty, kdo chtějí uvést například divadelní hru, obracel vždy jen jeden kolektivní správce autorských práv kvůli sjednání licenční či obdobné smlouvy. Nyní se totiž na jednoho uživatele při veřejném užití autorských děl a jiných předmětů ochrany může obrátit až pět kolektivních správců. Každý by přitom mohl žádat uzavření obdobných smluv jen s tím rozdílem, že jednou se bude týkat autorů hudby, jednou režisérů a jindy zas výrobců, nakladatelů nebo herců.

Autorům pak má novela umožnit uzavírat licenční smlouvy s nakladateli na kratší než celou dobu trvání majetkových práv.

Novela by měla také vyřešit problém s placením daně z přidané hodnoty, který se podle tvůrců předlohy nejčastěji týká práva na odměnu za půjčení díla. Nově by kvůli tomu sazby odměn měly být ze zákona uváděny bez DPH.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…