Stačí jim to už jen na čtyři roky. Martin Koller šokuje teorií o rychlosti "muslimské invaze"

18.04.2016 18:20 | Zprávy

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Vojenský analytik se zamýšlí nad vojenskými úspěchy a státními rozpočty Saúdské Arábie i Ruské federace. A též nad otázkami Sýrie a nad bratislavskou bezpečnostní konferencí, kde se hojně varovalo před nebezpečím Ruska.

Stačí jim to už jen na čtyři roky. Martin Koller šokuje teorií o rychlosti "muslimské invaze"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Koller

Jaký je stav Sýrie a co říci k tamním volbám? Tereza Spencerová se jako očitá svědkyně vyjádřila, že v Damašku je klid, a Hynek Kmoníček se domnívá, že Asad ještě něco dobude a pak si vyjedná exil. Co vy na to? Lze souhlasit s tím, že i v USA vidí nynější syrskou situaci jako úspěch Putina?

Ruský vojenský zásah znamenal zásadní obrat v globální válce proti terorismu, kterou USA a EU vedou neúspěšně od roku 2001. Stačilo dát dohromady moderní techniku a odhodlané vojáky. Zemím, které se označují za vyspělé a demokratické, se to nepodařilo v Iráku ani v Afghánistánu. Navíc byly vyvolány konflikty v Libyi a Sýrii, které jsou doslova kontraproduktivní z hlediska světové bezpečnosti. 

Najednou to přiznává americký prezident a někteří generálové. Ovšem z americké strany může jít o snahu vyvázat se z konfliktů po celém světě a soustředit síly k válce proti Rusku a Číně. Západním demokraciím –především těm evropským, hájícím takzvané evropské hodnoty, které nikdo nezná, a především americké zájmy – se z vojenského a bezpečnostního hlediska podlamují nohy. Nebo jim spíš chybí hlavy. 

Úspěšný boj proti islámským teroristům vojsky prezidenta Asada, tvořenými civilizovanými muslimy a křesťany bojujícími s pomocí Kurdů, vedl k zásadní změně situace. Navíc napomohl irácké armádě v boji proti teroristům ze stejného samozvaného Islámského státu a dalším teroristům podporovaným z Turecka a Saúdské Arábie. 

Proti islamizaci Evropy začíná působit zásadní faktor, a to dlouhodobý pokles ceny ropy. Namyšlení Saúdové se domnívali, že to povede k potlačení americké konkurence, likvidaci Ruska a růstu závislosti Evropy na jejich ropě. Výsledek je opačný. Rusko má sice ekonomické problémy, ale není závislé jen na cenách ropy. Na ekonomické změny, restrukturalizace a změny v zahraničním obchodě má ještě čtyři roky, pokud NATO nevyvolá pod nějakou záminkou preventivní válku. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: red

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…