Starosta Čižinský: Praha 1 má dost peněz na investice

11. 1. 2019 22:00

První městská část má dostatek našetřených peněz, aby si mohla dovolit větší investice. Vedení radnice je však bude plánovat až v rozpočtu na rok 2020, při sestavování současného vychází z návrhu předchozí reprezentace, který upraví. V rozhovoru s ČTK to uvedl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Na účtech městské části jsou podle starosty úspory zhruba ve výši jednoho rozpočtu, který má Praha 1 více než miliardový.

Starosta Čižinský: Praha 1 má dost peněz na investice
Foto: praha.eu
Popisek: Úřad Městské části Praha 1
reklama

„Městská část je po finanční stránce v dobré kondici a máme poměrně velké úspory. Je otázka, jestli je v současné době vhodné mít velké úspory, jestli nám je pouze neužírá inflace a jestli by nebylo ekonomicky lepší ty peníze dobře investovat,“ uvedl starosta.

Případné větší investice z rezervy chce vedení městské části zahrnout až do rozpočtu na rok 2020. Nyní připravuje rozpočet pro letošní rok, který vychází z návrhu minulého vedení radnice. Už teď je podle starosty jasné, že návrh dozná úprav.

„Významnější změny budou především u některých investic, kdy část z nich nepovažujeme za účelnou,“ uvedl. Jde například o stavby podzemních garáží a některé revitalizace a opravy. Další důležitá změna nastane v příjmové složce. „Škrtli jsme příjmy z privatizací, protože bychom je chtěli v zásadě ukončit,“ uvedl Čižinský s odkazem na bytovou situaci. Praha 1, magistrát a řada dalších městských částí již avizovaly, že chtějí ukončit prodej městských bytů a nechat si je pro potřeby dostupného nájemního bydlení.

Z plánů minulého vedení, které budou pokračovat, stojí podle starosty za zmínku například projekt rekonstrukce domu v Truhlářské ulici, který vyjde na zhruba 80 milionů korun. V budoucnu by v objektu měl vzniknout dům dětí a mládeže. Městská část chce také odkoupit zbývající podíl v domě na rohu Železné a Kamzíkovy ulice, který radnice vlastní napůl se soukromou firmou. Výhledově by v budově měly vzniknout byty.

Schválený rozpočet Prahy 1 loni počítal s příjmy 1,01 miliardy a výdaji 1,31 miliardy, v pololetí skončila městská část v přebytku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Božena“ Geislerová je troska, padlo překvapivě. Vzbudil se Rejžek. Ale nebude rád

11:22 „Božena“ Geislerová je troska, padlo překvapivě. Vzbudil se Rejžek. Ale nebude rád

V neděli se poprvé publiku ČT představila herečka Aňa Geislerová jako spisovatelka Božena Němcová. J…