Starosta Novotný byl pravomocně odsouzen. Poletí z ODS? Pod Fialou už se to vážně řeší

27.02.2020 16:50

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný byl podle serveru iDNES pravomocně odsouzen. Šlo o kauzu s Markem Vítem. „Jde o pravomocný rozsudek. A jelikož podle stanov ODS zaniká členství ve straně z důvodu ‚pravomocného odsouzení člena pro úmyslný trestný čin‘, mohu se zeptat, co teď bude následovat?“ ptal se publicista Josef Provazník na Facebooku. „Mohu se vsadit, že bude následovat nic,“ napsala kandidátka na první místopředsedkyni ODS.

Starosta Novotný byl pravomocně odsouzen. Poletí z ODS? Pod Fialou už se to vážně řeší
Foto: Repro Facebook
Popisek: Pavel Novotný během kandidátského projevu na post 1. místopředsedy ODS na 29. kongresu strany
reklama

Městský soud v Praze potvrdil, že se řeporyjský starosta dopustil nebezpečného vyhrožování a musí uhradit peněžitý trest. Informoval o tom server iDNES.cz. Důvodem odsouzení byl fakt, že Pavel Novotný napsal na policii v roce 2016 e-mail, že se chystá zavraždit údajného podvodníka Marka Víta. Rozhodnutí soudu je pravomocné, což by prý mohlo způsobit problémy členství starosty Řeporyjí v ODS.

Celý článek ZDE:

Anketa

Souhlasíte s přejmenováním náměstí u ambasády Ruské federace na náměstí Borise Němcova?

3%
97%
hlasovalo: 24394 lidí

„Nejsou pochybnosti, že se obžalovaný skutku dopustil. Odvolací soud se ztotožnil se závěry nalézacího soudu, že předmětné jednání naplňuje znaky trestného činu nebezpečného vyhrožování. Z výpovědi poškozeného vyplývá, že pociťuje důsledky jednání jako obtěžující. Podnikl kroky, aby ochránil sebe a svou rodinu. Trest není nepřiměřeně přísný,“ uvedl předseda odvolacího senátu Pavel Benda. Obžalovaný je v tomto případě Pavel Novotný a poškozeným má být Marek Vít.

Novotný bude muset podle soudního rozhodnutí zaplatit výlohy státu, konkrétně jde o částku 66 600 korun. Kdyby tak neučinil, tak by měl nastoupit na dva měsíce do vězení. Server iDNES s ním po soudním jednání natočil rozhovor. „Krátká reakce na ten rozsudek?“ zeptali se Novotného. „Já jsem strašně rád za každou příležitost, kdy můžu prostřednictvím médií varovat hlavně potenciální oběti nebezpečného recidivisty Marka Víta, je to úplně v pohodě, kvůli tomu mám další prostor. Nejsem úplně zvyklý, aby soudce lhal v odůvodnění, říká, že policie nějakým způsobem konstatovala, že Marek Vít je nevinný, tak to je pěkná kravina. Tady si ještě asi dám nějakou dovolačku k Ústavnímu soudu, já jsem opravdu velmi spokojený, že mám další příležitost hlavně varovat před Markem Vítem, to je podstatná věc,“ odpověděl.

„Zaplatíš ty peníze, tedy těch 66 600?“ zeptal se redaktor na další otázku. „Mně je úplně jedno, kolik mi dají pokutu, pro mě je podstatný chodit a varovat. Bacha, je to podvodník, dávejte si na něj pozor, policie ho neřeší, jasně že to zaplatím, dám si ještě dovolačku, třeba budu mít ještě šanci to říct někde do médií, bacha, Marek Vít je podvodník, to je to podstatný. Ostatní sere pes,“ vysvětlil.

Fotogalerie: - Řeporyjemi

Na procházce po městské části Praha Řeporyje, kde ...
Na procházce po městské části Praha Řeporyje, kde ...
Na procházce po městské části Praha Řeporyje, kde ...
Na procházce po městské části Praha Řeporyje, kde ...
Na procházce po městské části Praha Řeporyje, kde ...
Na procházce po městské části Praha Řeporyje, kde ...

„Nabízí se otázka, ty jsi v tuto chvíli pravomocně odsouzený starosta, měl by člověk, který je pravomocně odsouzený, vykonávat veřejnou funkci, uvažuješ o nějaké rezignaci, nebo ne?“ zajímal se redaktor. Sám Novotný se však soudí s takovými hovady, že ho dokonce jmenovali starostou v podmínce, a prý tedy ani na jedinou vteřinu neuvažuje o rezignaci. „Já jsem pevně rozhodnutý dál bojovat s nebezpečným recidivistou Markem Vítem a teď jako odsouzený starosta prohlašuji: Marek Vít je podvodník, nedám mu pokoj, nikdy v životě, nejsem důležitý,“ dodal.

„Další trestní stíhání se týká vyhrožování panu poslanci Ondráčkovi, můžeš k tomu něco říct?“ „Co se týče soudruha lžidoktora Ondráčka, to je samozřejmě vlastizrádce, ti by měli viset a já se připravuji velmi svědomitě na soud, nechal jsem si pozvat pana ministra zahraničí Petříčka, doufám, že přiletí ministr Ruské federace Lavrov a nesmírně se těším na soud s panem Ondráčkem, toho protáhnu takovým bahnem, dám do toho veškerý svůj talent. Hodně často se uvidíme, těším se na to,“ zakončil Novotný.

V e-mailu, jenž poslal Pavel Novotný policii, stálo:

„Dobrý den, jsem novinář a připravuji úkladnou vraždu člověka, o kterém píši a který je, tedy byl vámi vyšetřován, protože se jedná o skutečně zrůdu a vy na to se*ete, rozhodl jsem se jej zabít. To bych ale možná měl ohlásit coby trestný čin vraždy ve stadiu příprav. Prosím o radu, jak to ohlásit tak, abych vám co nejvíce pomohl, tedy u vás na lince 158 či na nejbližší služebně. Mluvím naprosto vážně, prosím, nebrat na lehkou váhu. Jsem duševně zdráv a rozhodl jsem se pana Marka Víta zavraždit.“

Později však k tomu dodal, že ve skutečnosti neplánoval Marka Víta zabít, chtěl si pouze vynutit pozornost policie, protože se podle něj nic nedělo, když na něj v minulosti podal trestní oznámení. U soudu, který proběhl i v září uplynulého roku, však připustil, že forma, kterou použil, nebyla nejšťastnější. „To, k čemu jsem se uchýlil, k tomu se uchylují naprostí zoufalci. V tu chvíli jsem byl naprostým zoufalcem. Po tom, co jsem s policií prožil. Ale vím, že jsem schopen dostat toho člověka před soud i jinak,“ sdělil u soudu.

Na případ upozornil na Facebooku Josef Provazník, ten vyzval předsedu ODS Petra Fialu, zda to bude řešit, protože podle něj vyplývá ze stanov ODS to, že za pravomocný rozsudek má zaniknout členství.

Marie Kubíková, která na kongresu ODS kandidovala na post první místopředsedkyně, poznamenala, že nebude následovat nic. Josef Provazník jí odpověděl, že nyní to má být na členské základně, na což Marie Čapková odpověděla s poznámkou, zda mu pošle „Fialka“ SMS, čímž narážela na projev Novotného na kongresu, kde opakoval, že mu stačí SMS od Petra Fialy a pak hned skončí.

Libor Lone Špůrek vyložil smysl stanov s tím, že členství se automaticky neruší, neboť o tom má rozhodnout místní sněm či výkonná rada. Na to zareagoval uživatel Jiří Cee, ten si myslí, že zrušení členství na základě pravomocného odsouzení nepodléhá dalšímu schvalovacímu kroku, mělo by nastat automaticky „ex nunc“ nabytím právní moci rozsudku. Libor Špůrek poznamenal, že to nejspíše bude zapeklitý oříšek pro právníky.

Irena Haas napsala, že to je podpásová otázka. „Co teď s ním ubohý pan předseda provede?“ zeptala se. Na to Josef Provazník odpověděl, že by se mohl poradit s Jiřím Drahošem a poté napsat „Nevím“. K tomu Irena Haas poznamenala, že nejspíše bude koukat jinam.

Pavel Novotný, DiS.

  • ODS
  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…