Praha 4 se kvůli údajné efektivitě rozhodla před několika lety založit společnost 4-Energetická a.s.. Svůj záměr odůvodnila obyvatelům tím, že je čeká levnější teplo, a to o celé tři procenta. Nadšení nejlidnatějšího pražského obvodu však brzy vystřídalo zklamání a místo slibovaného poklesu v jednotkách procent se dostavil rapidní nárůst.
Pečlivá důchodkyně Věroslava Němečková, místní obyvatelka, si dala tu práci a udělala srovnání cen s lety předchozími. "To navýšení za teplo a teplou vodu bylo enormní. Takže jsme udělali ještě s mým kolegou takovou tabulku, kde jsme porovnávali rok 9 s rokem 10 a ten nárůst byl velice vysokej. Propočítali jsme, že se to jedná o víc, jak 30 procent,“ uvedla v Reportérech ČT.
Podle Pavla Kaufmanna z Teplárenského sdružení byl v roce 2010 průměr ceny za gigajoul v Praze kolem 522 korun, což odpovídá průměrné ceně v republice, která byla v té době kolem 510 korun včetně DPH. Průměrné ceny tepla dodávaného 4- Energetickou se pohybují kolem deseti korun nad pražským průměrem. V některých lokalitách jsou ale výrazně vyšší. Kaufmann si přemrštěné ceny poloměstské akciovky nedokáže vysvětlit. Před zahájením podnikání 4-Energetické tyto služby zajišťovala firma Ziegler ZZ.
Přestože firma Ziegler ZZ na rozdíl od 4-Energetické radnici platila nájem kolem 7 milionů korun ročně a z podnikání měla zisk, ceny tepla byly až o 150 korun za gigajoul nižší. 4-Energetická nájem neplatí, ceny stouply a firma paradoxně stále vykazuje negativní hospodářský výsledek více než dva miliony korun mínus.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera