Starosta Ostrova: Orientaci voličů na různá hnutí považuji za krátkozraké rozhodnutí

23.02.2015 11:20 | Zprávy

Uplynulý rok považuje Pavel Čekan (ČSSD) za úspěšný. Jaký bude pro město nadcházející rok a co nového plánuje? V rozhovoru, který poskytl naší redakci, se zamyslel nejen nad složením nových stran a vyjádřil se k budoucnosti ČSSD. Upozornil ale i na obcházení volebního zákona, k čemuž došlo dle jeho slov ze strany ODS v uplynulých volbách či na zajímavý paradox, který nastal při jeho zvolení. Řeč přišla také na rezignaci hejtmana a následný rozpad krajské koalice. Jaký nyní očekává vývoj?

Starosta Ostrova: Orientaci voličů na různá hnutí považuji za krátkozraké rozhodnutí
Foto: Redakce
Popisek: starosta Ostrova Pavel Čekan, ČSSD

Loni jste byl nominován na starostu 2010 – 2014 a současně se Vám úspěšně podařilo obhájit mandát. Co pro Vás ale celkově rok 2014 znamenal?

Nominace mne velmi potěšila, vlastně to byl pro mne další impulz, abych opět kandidoval v komunálních volbách, protože nejen tato nominace, ale i další okolnosti naznačovaly, že to neděláme v Ostrově úplně špatně J a lidé jsou s naší prací spokojeni. Ze zákulisí jsem se navíc dozvěděl, na jakém místě jsem skončil a proč, a to mne potěšilo ještě více J. Rok 2014 hodnotím jako úspěšný, jak pro mne, tak i pro Ostrov. Hospodářský výsledek za rok 2013, který jsme v roce 2014 schvalovali, byl nejlepší za posledních více jak deset let a i díky tomuto jsme mohli realizovat, případně dokončit investiční akce. Tou nejvýznamnější bylo dokončení rekonstrukce ostrovského zámku a přeměna na nový Městský úřad Ostrov. Celkové náklady se vyšplhaly na necelých 180 mil. Kč. Obhajobu mandátu beru jako další výzvu a potvrzení naší dobré práce.

Při volbě starosty odešli opoziční zastupitelé z hlasování. Jak byste nyní hodnotil atmosféru na radnici? Je zde nějaké napětí mez koalicí a opozicí?

Víte, tuto pózu, protože jinak se to ani nedá nazvat, beru spíše s humorem. Proč bych se měl stydět za to, že mne starostou zvolili i 2 zastupitelé z KSČM, ostatně jsou to také obyvatelé města Ostrov a pokud vím tak mají stejná práva jako já, nebo ti tzv. opoziční zastupitelé. Navíc jsou to lidé, kteří v Ostrově už nějaký čas bydlí, např. pan Mareš je nejdéle „sloužící“ zastupitel v Ostrově a lidé ho tu mají rádi. Naproti tomu pan Bureš si zřejmě, pro lepší výsledek místní ODS ve volbách v Ostrově do svého bytu přihlásil svého kolegu, který nikdy v Ostrově nebydlel a teď by chtěl o našem městě spolurozhodovat, jedná se o pana Hrušovského. Osobně to beru jako obcházení volebního zákona, ostatně jsou k tomu i soudní judikáty. Úsměvné je to, že při povolebním vyjednávání se většina dnešních opozičních zastupitelů chvástala, jak chce být konstruktivní a potom „konstruktivně“ opustila jednání zastupitelstva, takže opravdu srandovní situace. Proč srandovní?, protože po vytažení hlasovacích karet odcházejícími zastupiteli se počet přítomných zastupitelů snížil na 12 a tak jsem byl zvolen 11 hlasy z 12 přítomných zastupitelů, což beru jako úspěch, protože v procentuálním vyjádření je to vysoké číslo J, navíc to upevnilo vztahy mezi 11 zastupiteli podporujícími současné vedení města. Nálada na radnici je určitě skvělá a napětí mezi menšinovou „vládou města“ a opozicí žádné nevnímám.



Jaký podle Vás bude pro město letošní rok? Co nového ve městě plánujete?

Rok 2015 začal pro vedení města již úspěšným schválením rozpočtu v prosinci 2014 a také schválenými dotačními projekty, které bychom letos měli zrealizovat. Jsem pyšný na to, že všechny naše žádosti o dotace byly schváleny a dík za to patří i mým kolegům z úřadu. Město sice od jara do podzimu bude poznamenáno rozsáhlou stavební činností, což může trochu negativně ovlivnit komfort pro ostrovské obyvatele, ale výsledkem bude jistě jejich spokojenost, neboť se dočkají revitalizace třech vnitrobloků, nových ulic, chodníků, potřebných parkovacích míst, nového veřejného osvětlení, ale také zateplených budov, nové cyklostezky apod. Jde o investice za více jak 100 mil. Kč.

Oproti uplynulému volebnímu období došlo ke zmenšení městské rady, a to ze sedmi radních na pět. Jak zpětně hodnotíte tuto změnu?

Víte, mohl bych říci, že jsme se tím snažili uspořit náklady města na odměny neuvolněných zastupitelů/radních, ale odpověď je daleko jednodušší. ČSSD v posledních komunálních volbách uspěla nejlépe v novodobé historii a povolební vyjednávání nakonec ukázala, že v městské radě by mělo sedět 6 zástupců z ČSSD a jeden za TOP 09, to mi trochu připomínalo, že by šlo o schůze MO ČSSD a ve vší úctě ke svým kolegům jsem proto navrhl snížení počtu členů rady, což bylo nakonec i schváleno. Sekundárním výsledkem je ale i zmíněné ušetření peněžních prostředků města. Myslím si, že snížení počtu členů rady se na kvalitě rozhodování nijak neprojevilo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary

12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary

Ivan Trojan agituje proti lůze. „Nekousej do ruky, co tě živí,“ radí Petr Holec. Sešla se na filmové…