Pane starosto, poté, co padla Nečasova vláda, se rozhodl prezident Zeman jmenovat úřednickou vládu, jelikož ji považuje za nejjednodušší cestu k předčasným volbám. Souhlasíte? A jak hodnotíte složení Rusnokovy vlády? Domníváte se, že se ji podaří získat důvěru?
Kdosi se vyjádřil, že Rusnokova vláda je sestava lidí, kteří měli čas a nemají co ztratit. Jako bonmot je to vtipné, ale na druhou stranu lidé se nejlépe poznají až podle práce. Už nyní však vím, že je v ní víc vystudovaných ekonomů, než bylo v té Nečasově. To samozřejmě ještě nic neznamená, znám spoustu špatných ekonomů, ale je to jistý signál. Nemyslím si však, že úřednická vláda jednoznačně povede k předčasným volbám, spíš se obávám dlouhého politického bezčasí, kdy se parlament a vláda budou věnovat víc svým problémům než potřebám této země. Ale my v obcích potřebujeme mít jistotu, že někdo bude s jasným mandátem a se znalostí řešit naše problémy. Kdyby třeba už někdo konečně říznul do absolutně nepružného systému ministerstva životního prostředí, které je nejvýznamnějším koordinátorem dotačních titulů, tak by mi snad bylo jedno (a věřím, že nejen mně), z jaké vládní garnitury dotyčný ministr je.
Uvedu jeden drobný příklad. Během nedávných povodní jsem jako předseda povodňové komise města dostal úkol podepsaný přímo ministrem Chalupou, abych prověřil akceschopnost obecního rozhlasu. A že to samé ministerstvo není od jara roku 2012(!) schopné zúřadovat naši již schválenou dotaci na obnovu obecního rozhlasu, to tam nahoře nikoho nezajímá. Mám občas pocit, že řada lidí na centrální úrovni zapomíná, že politika je především služba. Z těch, které jsem měl možnost vícekrát osobně poznat při práci, velmi kladně hodnotím Helenu Langšádlovou a nehledejte za tím skryté politické preference. Vnímám ji jako čestného a pracovitého člověka, což, bohužel, ve vrcholové politice není zcela běžné. A s tím souvisí odpověď na vaši třetí podotázku o důvěře vládě.
V parlamentu, kam v roce 2010 bylo zvoleno 200 poslanců z pěti stran, tak dnes máme už jen 198 poslanců, protože dva sedí ve vězení. Ale neméně zajímavé je, že z těch původních pěti stran se odlouplo skoro dvacet nezařazených zákonodárců, z nichž někteří se navlékli do zcela jiného stranického trika. Takže otázka, jak v této podivné sestavě dopadne hlasování o vládě, je věc běžnou logikou nepostižitelná. Z hlediska logiky by vláda dostat důvěru neměla, ale občas mám pocit, že logika není jediným kritériem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Kateřina Synková
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
Ivan Trojan agituje proti lůze. „Nekousej do ruky, co tě živí,“ radí Petr Holec. Sešla se na filmové…
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková