Starosta najal lovce uprchlíků: Pochytat a vrátit! Bude pořádek. Co tady vůbec chtějí?

03.08.2016 7:38

Reportér německého týdeníku Die Welt Tim Röhn se vypravil na srbsko-maďarské hranice do obce Áshottalom. Tvrdou rukou tady vládne starosta László Toroczkai, který najal „lovce lidí“ na uprchlíky.

Starosta najal lovce uprchlíků: Pochytat a vrátit! Bude pořádek. Co tady vůbec chtějí?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Migranti u východu z "džungle"
reklama

Jedním z nich je i bývalý vyhazovač Tari, jehož vzhled je podle německého reportéra doslova „děsivý“. Osmatřicetiletý Tari má silné paže, stále žvýká a nikdy se nesměje. „Ještě před několika měsíci byl jen obyčejným vyhazovačem. Nyní má k dispozici terénní SUV a lidé z vesnice jej uctivě zdraví. Zdejší starosta Toroczkai si jej totiž najal, aby chytal uprchlíky,“ uvádí Röhn s tím, že Tari se chová jako hrdina akčních filmů či někdo, kdo je ve válce.

Až do loňského podzimu přes vesnici přecházely desítky tisíc uprchlíků. Zpočátku bylo vše v pořádku, potom se ovšem ztratilo několik kol a automobilů a uprchlíci obtěžovali místní ženy. „Starosta Toroczkai řekl dost a vyzval vládu, aby postavila plot na srbsko-maďarských hranicích. Vedle toho nechal zřídit domobranu, která čítá osmnáct dobrovolníků . Tari a spol. nyní kontrolují zdejší hranice ve dne v noci. Jejich úkolem je pochytat uprchlíky a vracet je zpět do Srbska.“

Celý text v angličtině je ZDE

V uplynulém měsíci se dobrovolníkům podařilo pochytat přes tři stovky uprchlíků. Samotný starosta se považuje za zachránce a hrdinu. Pro mnoho obyvatel jižního Maďarska jím také je. „Nechceme, aby to tady bylo jako v Německu. Jsem zastáncem práva a pořádku. Naopak nesnáším chaos,“ cituje německý reportér starostu Áshottalom a přirovnává jej s nadsázkou k „maďarskému Donaldu Trumpovi“.

Toroczkaiovi je podle jeho slov jedno, jestli si o něm někdo myslí, že je blázen. „Stejně jako si to myslel loni na podzim, kdy byl hlavní postavou videa, kde se objevil společně s ostatními lovci uprchlíků. Na konci videa se starosta obrací přímo k uprchlíkům a vzkazuje jim, že Maďarsko je pro ně špatná volba a jeho město ta úplně nejhorší,“ připomíná německý reportér video, které se stalo doslova hitem světového internetu.

Starosta Áshottalom dle svých slov nechápe, proč se uprchlíci chtějí dostat zrovna do Maďarska. „Co tady u nás vlastně chtějí? Pokud skutečně prchají před válkou, tak proč nezůstanou v první bezpečné zemi, tedy v Řecku?“ argumentuje Toroczkai a odmítá věřit zprávám, podle kterých jsou uprchlíci v Řecku často týráni. „Tomu nevěřím, jsou to jenom obyčejné lži,“ je přesvědčen starosta. Jeho hlavní lovec uprchlíků Tari se právě v den reportáže poněkud nudí. Už o den později má však plné ruce práce a starosta se na svém facebooku chlubí pěti „ulovenými“ uprchlíky. Vedle nich se na fotografii ukazuje právě „ostrý chlapík Tari“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…