Starosta řekl, že Romové kradou. Musí za to na policii

1. 2. 2011 16:22

Nový Bydžov se potýká s vysokou kriminalitou tamních Romů. Starosta Pavel Louda o nich řekl, že "otravují, kradou a znásilňují". Kvůli svému výroku se musí ve středu dopoledne dostavit na policii - jedna z pražských advokátních kanceláří na něj totiž podala trestní oznámení kvůli rasismu.

Starosta řekl, že Romové kradou. Musí za to na policii

"Jsem pozvaný k podání vysvětlení, to proběhne ve středu, no a pak se uvidí. Budou posuzovat, jestli jsem se dopustil trestného činu, nebo nikoliv," řekl Lidovým novinám Louda.

Starosta vzbudil pozornost loni na podzim, když na webových stránkách radnice kritizoval narůstající násilnosti ve městě ze strany místní romské komunity. "Počet Romů narostl za posledních pět let na pět procent, roztahují se ve městě, otravují, kradou, znásilňují. Čas, kdy slušný občan pracuje, cikáni tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí," psalo se v prohlášení.

Aktivisté za práva menšin se proti výroku okamžitě vzbouřili. Starosta ale prý už zkrátka nevěděl, jak dál. "Chtěl jsem na problém upozornit, protože se kolem toho léta chodí po špičkách," hájil se.

Petice proti situaci ve městě

Situace ve městě je už natolik vážná, že občané podepisují petici za větší bezpečí. "Trestní oznámení na pana starostu Loudu 'že je rasista' vnímám jako plivanec do tváře všem slušným lidem," prohlásil iniciátor petice Petr Suchánek. Zatím podepsalo 3 257 občanů, tedy zhruba polovina všech místních.

Město si na ochranu objednalo bezpečnostní agenturu. "Splnilo to svůj účel, bezpečno bylo. Agentura byla výrazně po městě vidět," pochvaloval si starosta. Teď ale neví, co dál. Nechal proto rozhodnout občany - ve schránce jim přistály anketní lístky, pomocí kterých můžou nastínit, jak by chtěli bezpečnost ve městě řešit.

Čtěte:

Bydžov po setmění: I pár metrů raději autem

Drsný Bydžov na vlastní kůži: Náš fotograf čelil výhrůžkám Romů

TÉMA Romové v Bydžově

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek

17:28 „Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek

Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to …