Starosty obcí u vrbětického areálu slova ministra Chovance naštvala. Doufají, že munice bude odvezena dříve než v polovině ledna

23.12.2014 11:33

Starostové obcí u vrbětického areálu věří, že odvoz munice z tamních skladů začne co nejdříve. Ministr vnitra Milan Chovanec po pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu uvedl, že jej bude možné zahájit nejdříve ve druhé polovině ledna. Pyrotechnici začali v pondělí čistit vymezený okruh kolem obou vybuchlých skladů. Podle policie bude areál připravený k odvozu munice v lednu.

Starosty obcí u vrbětického areálu slova ministra Chovance naštvala. Doufají, že munice bude odvezena dříve než v polovině ledna
Foto: Daniela Černá
Popisek: Výstražná tabule

Pyrotechnici budou ve Vrběticích pracovat i na Štědrý den

Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, pod které Vrbětice spadají, Chovancem uvedený termín zpochybnil. "Nevím, kde ho pan ministr vzal. My to necháváme na odbornících, kteří dělají vše pro to, aby se odváželo co nejdříve. Pyrotechnici tam budou i na Štědrý den. Dělají opravdu maximum," řekl dnes ČTK Hověžák. Se starosty okolních obcí se shodl v tom, že lidem nezbývá nic jiného, než čekat.

Když se munice přivážela, proběhlo to bleskově

"Musíme vydržet. Snad to dobře dopadne," dodala starostka Haluzic Stanislava Zvonková (nez.). Méně smířlivý byl Miroslav Pala (nez.) , starosta Lipové, která byla stejně jako Haluzice po druhém výbuchu nejvíce postižena evakuacemi. "Navezené dovnitř to bylo bleskově bez zvláštních bezpečnostních opatření. Teď se vykládá, že kvůli bezpečnosti odvoz munice potrvá. Tohle naši obyvatelé nemůžou pochopit," poznamenal Pala.

Lidé vydělávají deset tisíc. Co jim z výplaty zbyde?

Obyvatele Lipové stále trápí uzavřená silnice na Haluzice, která spadá do bezpečnostního okruhu stanoveného kolem epicentra v prosinci vybuchlého skladu. Policie zde povolila jen průjezd aut integrovaného záchranného systému. "Cesta je uzavřená zbytečně. Když tam může jezdit sanitka, cestáři nebo policie, proč naši lidé musí denně absolvovat kilometry navíc? Vydělávají kolem 10.000 korun, co jim z výplaty zůstane?" zlobil se Pala.

Jedná se o odškodnění obyvatel poškozených explozemi. I náhradu za pokles cen nemovitostí

Obce jednají o odškodnění svých obyvatel. Kromě náhrady přímých škod za rozbitá okna jsou ve hře i náhrady například za škody na dřevu v lesích nebo za nemožnost využívat pastviny. Starostové se chtějí domoci i finančního odškodnění za psychickou újmu obyvatel. Padl návrh na tisíc korun za den evakuace. Podle Hověžáka je ale tato částka výsměch.

"Bral bych to jako vánoční dárek, ale ne jako odškodnění, které budu chtít pro všechny obyvatele obce. Psychickou újmu totiž utrpěl úplně každý z nich," upozornil starosta Vlachovic. Podle něj v obci například klesla cena nemovitostí. "Půjde o desítky procent, proč si o ně neříct?" doplnil Hověžák. Obec by chtěla také vylepšit varovný systém či techniku dobrovolných hasičů.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

4:45 Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chc…