Šťastný odchází. Bobošíková: Dnes jednám s významnými ODSáky. Jména neřeknu, jejich okolí má obavy

23.08.2013 12:13

Končící poslanec a dlouholetý člen ODS Boris Šťastný vystupuje ze strany. Chtěl by se přičinit, aby vznikla politická strana pod vedením Václava Klause. Ta by mohla vzniknout na základech Suverenity Jany Bobošíkové, která řekla ParlamentnímListům.cz, co plánuje dál. Politolog Petr Sokol je však spíše skeptický.

Šťastný odchází. Bobošíková: Dnes jednám s významnými ODSáky. Jména neřeknu, jejich okolí má obavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus a Jana Bobošíková

V posledních dnech je jméno Václava Klause v médiích často zmiňováno v souvislosti s jeho možným návratem do vysokých pater politiky. Expremiér Mirek Topolánek naznačil, že by se společně s Klausem mohl vrátit do politiky prostřednictvím jiné strany, než je ODS.

Hájek návrat připustil, Jakl ne

Klausův někdejší vicekancléř Petr Hájek pak ParlamentnímListům.cz v pondělí dopoledne sdělil, že ve věci návratu Klause do stranické politiky „existuje jistý pohyb“ a že Klaus a Topolánek spolu komunikují. Klausův dlouholetý spolupracovník Ladislav Jakl poté v reakci pro ČTK uvedl, že exprezident návrat nechystá, jelikož na politické scéně není v současné době politický subjekt, který by mu za to stál.

Strana, jejíž kampaň ve volbách do Poslanecké sněmovny nebo do Evropského parlamentu by mohl Klaus zastřešit, může být Suverenita Jany Bobošíkové. K této partaji má Klaus blízko a její vedení se také nijak netají svými sympatiemi k exprezidentovi. Deník Právo přinesl informaci, že spolupráce se Suverenitou je jistá a že se strana dokonce přejmenuje na Suverenitu Václava Klause. Jana Bobošíková však v reakci pro ParlamentníListy.cz popřela, že by se strana měla takto přejmenovat, nicméně podle ní, v případě, že se Klaus rozhodne vrátit, je připravena udělat vše proto, aby jeho návrat byl úspěšný. Jedná proto s různými osobnostmi české politiky o vzájemné spolupráci.  Pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny už oznámila spolupráci s politickým hnutím Uzdravme naši politiku.

Prvním poslancem (do prezidentova podpisu rozpuštění sněmovny 28. 8.), který by chtěl přispět k vytvoření politického subjektu pod vedením exprezidenta Klause, je Boris Šťastný. Ten proto vystupuje z ODS, která je podle něj na pokraji zkázy. „Občanská demokratická strana přestala důsledně hájit ideové principy, na kterých postavila svoji existenci. V machiavelistických bojích o moc a vládnutí ODS na všech úrovních zapomněla, že tu není sama pro sebe, ale pro občany. Zapomněla, že ideje musí být na prvním místě,“ píše na svých webových stránkách.

ODS je na pokraji zkázy

„Souboj s našimi přirozenými ideovými soupeři, tedy levicí a havlistickými strukturami nepolitické politiky, nahradil mocenský vnitrostranický boj a často cílevědomá likvidace výrazných, pracovitých a úspěšných členů," pokračuje Šťastný. Tento obrat podle něj nastal po odchodu Mirka Topolánka z čela strany. „Pak však vedení ODS postupně ovládli lidé, kteří silnou a úspěšnou stranu dovedli až na pokraj zkázy,“ doplnil Šťatsný.

„Nikdy jsem se nebál převzít odpovědnost,“ uvádí dále Šťastný, „tvrdě pracovat a bojovat za ODS, často ve chvílích, kdy se ostatní schovávali. Bylo to mnohdy obtížné, mediálně nevděčné, ale nakonec vždy ODS slavila úspěch.“ Vždy zůstal vůči straně loajální, a to i ve chvílích, kdy hlasoval v rozporu se svým přesvědčením. Dál už to ale nejde.

ODS zradila voliče a opustila ideje

„Nemohu už kandidovat za stranu, která opustila své ideje. Zradila své voliče tím, že nedodržela, co jim před volbami slíbila a nikdo z vedení se za to neomluvil a ve straně nedošlo k žádné změně. Nevím, co bych v kampani na ulici voličům řekl, jak bych se jim mohl podívat do očí… Nemohu dále pracovat ve straně, kde plíživě zaniká vnitrostranická demokracie,“ přiznává poslanec.

Po patnácti letech tak Boris Šťastný končí v ODS. „Rád bych učinil vše pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro vznik nového politického subjektu pod vedením bývalého prezidenta republiky Václava Klause, pokud se Václav Klaus rozhodne do jeho čela postavit. Já pevně doufám, že se tak stane… Vyzývám všechny slušné lidi nelevicového smýšlení, kterým záleží na uhájení svobody, národních zájmů a konzervativně liberálních hodnot na české politické scéně, aby se přidali.“

Bobošíková o hrůzovládě v ODS a dalších jednáních

Šťastný měl dnes dopoledne vypnutý telefon. ParlamentníListy.cz oslovily předsedkyni Suverenity Janu Bobošíkovou. Ta se o kroku Šťastného podle svých slov dozvěděla až od novinářů a nijak s ním jeho rozhodnutí nediskutovala. Zda jeho odchod vyvolá lavinu dalších příchozích a pomůže Klausovi rozhodnout se vést partaj do předčasných voleb, si Bobošíková netroufá odhadnout. „Mohu ale říci, že mám dnes řadu jednání i mimo Prahu s některými významnými členy ODS, kteří se mnou chtějí hovořit o současné politické situaci,“ řekla ParlamentnímListům.cz Bobošíková.

Hovořit o konkrétních jménech však nechtěla. „Tito lidé mě požádali, abych jejich jména nezmiňovala s tím, že situace v ODS je teď taková, že zatím nechtějí, aby jejich jména byla zveřejněna. I když oni sami se nebojí, tak jejich okolí má určité obavy. Nevím, zda je v ODS taková hrůzovláda,“ podotýká bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentku.

Ing. Jana Bobošíková

  • Předsedkyně strany Suverenita
  • mimo zastupitelskou funkci

Sokol: Klaus do nejasné politické strany nepůjde

Podle politologa Petra Sokola Václav Klaus do nejasné politické strany zřejmě nepůjde. „Pan Šťastný byl svého času významným členem ODS na úrovni Prahy. Tam už ty pozice ale v podstatě vyklidil či ztratil a dneska už je do určité míry reprezentantem akorát oblastní ODS v Praze 10. A jeho krok si spíš spojuji s tím, že nejsilnější hráč v Praze 10, pan Hrdlička, už v ODS není, a z tohoto pohledu je pro mě osobně očekávaný krok, že pan Šťastný ho následuje. Co se týče vlivu na vytváření klausovské aliance nebo něčeho podobného, to příliš nezmění, protože to rozhodnutí je na Václavu Klausovi a to je formát politika, který do nejasné politické strany nepůjde. Tomu, že pan Šťastný vytvoří stranu, do jehož čela se pak postaví pan Klaus, příliš možností nedávám,“ okomentoval poslední dění kolem vzniku partaje kolem exprezidenta Sokol.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán poděkoval Čechům. V4 jako síla. S Babišem obhlédli ochranu hranic před migrací

16:46 Orbán poděkoval Čechům. V4 jako síla. S Babišem obhlédli ochranu hranic před migrací

Český premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil v Maďarsku svého kolegu, premiéra Viktora Orbána. Sešli s…