Stát může přijít o opravdu velké peníze. Má na krku nový problém

9.5.2014 7:21 dop.

Ministerstvo financí čelí jako zástupce České republiky další arbitráži. Tentokrát se odškodnění za zmařenou investici domáhá britská firma a žádá 200 milionů korun, může to však být i víc. Jde o zmařenou investici z počátku 90. let minulého století a britský občan Ivan P. Busta si dodnes stěžuje na postupy českých soudů i policie.

Stát může přijít o opravdu velké peníze. Má na krku nový problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Majitel firmy Angelia Auto Accessories Ivan P. Busta hodlá Česko pohnat k arbitrážnímu soudu u švédské obchodní komory. Podle informací pátečních Lidových novin je to kvůli sporu o zmařenou investici z roku 1990, kdy chtěl podnikatel investovat do výrobny střešních nosičů na auta na Hodonínsku.

Údajně zmizelo zboží za 70 milionů

Busta se tehdy spojil se sdružením invalidů Kyjovan a uzavřeli smlouvu o spolupráci. V Kyjovanu se však záhy změnilo vedení, které usilovalo o lepší smlouvu. Prohlásili ji za neplatnou a spor se dostal až před rozhodčí soud Hospodářské komory. Ten dal za pravdu britské firmě a přiřkl jí odškodnění 8,5 milionu korun.

Spolupráce mezi oběma subjekty ale pokračovala, Kyjovan však nespěchal s úhradou pokuty, až se britská firma obrátila na soud. Soudci hodonínského soudu se prohlásili za podjaté. Podnikatel Busta si stěžuje, že české úřady vlastně nikdy nerozhodly o exekuci majetku. Kyjovan prý navíc v roce 2000 zabavil ze společného podniku zboží, podle Busty v hodnotě 99 milionů korun. „Když jsme následně zboží od policie, která celou dobu byla nečinná, dostali zpět, chyběly věci za 70 milionů,“ popisuje podnikatel.

Ministerstvo financí prý ví o hrozbě arbitráže minimálně rok, ale lhůtu pro ujednání narovnání nevyužilo. Britská firma žádá po Česku 200 milionů za zmařenou investici. „Nároky se mohou ještě v rámci řízení zvyšovat,“ varuje Busta. Ministerstvo se k živé kauze odmítá vyjadřovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

10:11 My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

Válečná zóna se při prolomení současné ukrajinské obrany přiblíží k Maďarsku mnohem rychleji, než si…