Stát připraví pro munici bezpečné sklady v Květné

24.11.2014 13:30

Vláda dnes rozhodla o znovuotevření muničního skladu Květná na Svitavsku. Do skladu by se mohla přesunout část munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, v němž nedávno explodovaly desítky tun munice. Firmy za uskladnění budou státu platit.

Stát připraví pro munici  bezpečné sklady v Květné
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na návštěvě muničního skladu armády v Hostašovicích na Moravě, který po technické stránce střeží firma Trade FIDES, po té fyzické vojenská policie

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) tuto informaci potvrdili před novináři po zasedání vlády.

Provoz areálu v Květné by mohl stát podle hrubého odhadu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) asi 100 milionů korun ročně. Ve Vrběticích bylo uloženo až 15.000 tun munice, kolem 2800 tun z nich by se podle odhadu Stropnického z minulého týdne mohlo přesunout do Květné.

Ve Vrběticích ve druhé polovině minulého týdne vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu. Pyrotechnici ji stanovili k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice uskladněné v dalších budovách.

Zprovoznění areálu v Květné je podle Stropnického záležitostí několika týdnů. Už v současné době se v něm pracuje například na kontrole elektroinstalací.

„Oddělíme dvě věci, tu aktuální k řešení a zároveň jsme se dohodli ministrem Chovancem, že obě ministerstva vypracují materiál, který bude pravděpodobně navrhovat i změny v legislativě, tak aby se podobné věci už nestaly,“ uvedl Stropnický. Dodal, že rezort má za úkol připravit areál v Květné pro uskladnění munice. Armáda to podle něj uskuteční do 13. 12. 2014.

Ministr vnitra Milan Chovanec pak seznámil s aktuálním plánem pro řešení situace ve Vrběticích. Sklad v Květné zůstane v majetku státu. „Komunikujeme se všemi firmami, které ve Vrběticích mají své sklady. Jsme dohodnuti na tom, jak se bude materiál postupně převážet do Květné. Uskladnění bude za úplatu. Firmy za něj budou státu platit,“ ujistil ministr.

Vláda také schválila částku potřebnou na náhrady za policií provedené práce ve Vrběticích. Jde o 7 milionů a sedm set tisíc korun. Tato částka byla uvolněna z rezervy státního rozpočtu. „Já jsem velmi rád, že ty věci běží. Další bod je zákon o státní službě,“ uvedl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Vláda jednala i o zákonu o státní službě

Po schválení materiálů se podle ministra Milana Chovance rozběhne standardní proces na výběr dvou významných pozic, a to náměstka pro státní službu na Ministerstvu vnitra a personalistu. Obě funkce jsou prý stavěny na roveň. Jména by prý mohla být známa na konci roku. Jednotlivá ministerstva by prý pak začala připravovat výběr svých tajemníků na ministerstvech.

„Co se týká zákona o státní službě, diskutovali jsme strategii ČR při vyjednávání s EU,“ dodal Chovanec. „Jednání běží na plné obrátky,“ vysvětloval s tím, že nejsou jednoduchá. Na konci roku prý vláda vystoupí s výsledky jednání s EU před veřejností, tvrdil Chovanec. Výsledky diskuze ovlivní čerpání značných prostředků z EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…