Stát v příštím roce výrazně podpoří přesun nákladní dopravy na železnici

18.09.2015 10:59

Stát od příštího roku finančně výrazně podpoří nákladní dopravu na železnici, a to formou větší slevy z poplatku za použití kolejí pro jednotlivé vozové zásilky. Deník E15 dnes uvedl, že zatímco nyní se tento druh dopravy těší slevě 55 procent z ceníkových cen Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), nově bude sleva 80 procent.

Stát v příštím roce výrazně podpoří přesun nákladní dopravy na železnici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Železnice, ilustrační foto
reklama

Máme zájem podporovat železniční dopravu a přesouvat náklad ze silnic na železnici,“ sdělil deníku ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Pro dopravce bude rozhodnutí znamenat úsporu téměř 200 milionů korun. Týkat se přitom fakticky bude pouze státní firmy ČD Cargo, neboť nikdo jiný ve velkém ztrátové vozové zásilky nedělá, uvedl E15.

Nové opatření prý pomůže dostat se firmě ČD Cargo do černých čísel

Ministr věří, že opatřením se vozové zásilky dostanou do černých čísel. ČD Cargo, která je dceřinou společností Českých drah, na ní ročně podle E15 tratí 300 milionů korun. Zároveň však jde o téměř polovinu celkových přeprav, ročně takto firma přepraví 32 milionů tun. Druhou polovinu tvoří ziskové jednodruhové expresy, například s uhlím, dodal deník.

Tento krok by nám pomohl vyrovnaného hospodaření dosáhnout dříve a možná i bez realizace nepopulárních opatření,“ uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík, i když ČD Cargo podle něj ještě o slevě oficiálně neví. Nepopulární opatření spočívají především v plánovaném propuštění stovek lidí a opuštění stovek stanic.

Na zlepšení situace železničních dopravních firem ale podle E15 doplatí SŽDC, kterou čeká výpadek příjmu za použití kolejí. Platby od dopravců přitom už nyní nestačí pokrýt náklady společnosti na provoz dráhy. „Tuto částku budeme hledat v rámci výnosů poplatků za použití železniční dopravní cesty v kombinaci s dotací ministerstva dopravy,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…