Stát vymýšlí nový způsob, jak financovat vědu. Badatelům zatím nepřidá

11.03.2012 7:23

Vědci na vysokých školách a v akademických ústavech zatím nevědí, jak budou v příštích letech placeni za svoji práci. Na nové metodice se pracuje, vzniklé rozpočtové provizorium teď ale musí vyřešit vláda. Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace zatím uvažuje, že rozpočet nenavýší.

Stát vymýšlí nový způsob, jak financovat vědu. Badatelům zatím nepřidá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

„Zatím předpokládáme nesnižování výdajů na výzkum a vývoj ze státního rozpočtu, ale ani žádné výrazné zvyšování. Počítáme asi s 26 miliardami korun. Dvacet procent institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace by mělo být rozděleno podle výsledků hodnocení podle metodiky 2011 a osmdesát procent by mělo být podle střednědobého vývoje,“ řekla Českému rozhlasu členka vládní rady Stanislava Hronová. 

Přechodné období poškodí Akademii věd

Doposud platila metoda, která posuzovala jednotlivé vědecké výsledky. Bodovala patenty, licence, významné publikace nebo nové objevy a podle toho se rozdělovaly peníze. Větší část badatelů ale proti metodě protestovala a stěžovala si, že není ke všem oborům spravedlivá.

Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace proto připravuje hodnocení nové. Než bude hotové, financování vědy se dostane do provizoria. Přechodné období ale podle šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše poškodí akademické ústavy. „Já z toho nemám žádnou radost. Akademie věd dostane méně peněz. Akademie věd má opět přijít asi o sedmdesát milionů korun,“ tvrdí. Provizorium potrvá do roku 2014.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

10:54 Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

Dnes probíhá konference o dopadu covidu a s ním spojených následků na jedince i společnost. Konferen…