„Zatím předpokládáme nesnižování výdajů na výzkum a vývoj ze státního rozpočtu, ale ani žádné výrazné zvyšování. Počítáme asi s 26 miliardami korun. Dvacet procent institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace by mělo být rozděleno podle výsledků hodnocení podle metodiky 2011 a osmdesát procent by mělo být podle střednědobého vývoje,“ řekla Českému rozhlasu členka vládní rady Stanislava Hronová.
Přechodné období poškodí Akademii věd
Doposud platila metoda, která posuzovala jednotlivé vědecké výsledky. Bodovala patenty, licence, významné publikace nebo nové objevy a podle toho se rozdělovaly peníze. Větší část badatelů ale proti metodě protestovala a stěžovala si, že není ke všem oborům spravedlivá.
Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace proto připravuje hodnocení nové. Než bude hotové, financování vědy se dostane do provizoria. Přechodné období ale podle šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše poškodí akademické ústavy. „Já z toho nemám žádnou radost. Akademie věd dostane méně peněz. Akademie věd má opět přijít asi o sedmdesát milionů korun,“ tvrdí. Provizorium potrvá do roku 2014.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.