Státní dluh roste a z občanů někdo dělá voly, naznačuje ekonomka

29.06.2012 15:55

Ekonomka Markéta Šichtařová, Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., má za to, že český stát mistrně ovládl umění propagandy. Co jí k tomuto prohlášení vede? Je to poslední zpráva Českého statistického úřadu o stavu českého dluhu. Ekonomka má za to, že se někdo pokouší dělat z občanů stádečko chirurgicky upravených býků. Napsala to v komentáři na blogu idnes.cz.

Státní dluh roste a z občanů někdo dělá voly, naznačuje ekonomka
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová
reklama

Český statistický úřad zveřejnil rozsáhlou zprávu, v níž analyzoval, jak si ekonomika České republiky stojí v porovnání s dalšími státy EU. A srovnání nevyznívá vůbec špatně. Ekonomka Markéta Šichtařová k tomu ovšem poznamenává, že důvěra v nejrůznější statistiky bývá velmi ošidná. Skutečnost je taková, že státní dluh razantně roste a někdo se snaží z občanů děla chirurgicky upravené býčky.

Stát splácí staré dluhy novými půjčkami

„Zpráva oslavující aktuální výši schodku státního rozpočtu k HDP (3,1 %) už jaksi pozapomněla dodat cokoliv o tempu růstu celého veřejného dluhu. Schodek rozpočtu je totiž jenom a pouze schodek hospodaření vlády za rok. Naproti tomu státní dluh vznikl sečtením všech schodků státních rozpočtů za předešlé roky, vládních záruk a úroků ze starého dluhu. Teprve s tímto číslem v plné kráse vynikne stav hospodaření české vlády. A vězte, že státní dluh se jen za jediný rok 2011 zvýšil o monstrózních 11,6 %,“ upozorňuje ekonomka.

A situace se podle všeho hned tak nezlepší. Stát totiž své staré dluhy splácí tím, že si půjčuje od občanů prostřednictvím emisí státních dluhopisů. Dařit se Česku bude teprve v okamžiku, kdy se mu bude dařit dluhy snižovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…