Státní dluh roste a z občanů někdo dělá voly, naznačuje ekonomka

29.06.2012 15:55

Ekonomka Markéta Šichtařová, Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., má za to, že český stát mistrně ovládl umění propagandy. Co jí k tomuto prohlášení vede? Je to poslední zpráva Českého statistického úřadu o stavu českého dluhu. Ekonomka má za to, že se někdo pokouší dělat z občanů stádečko chirurgicky upravených býků. Napsala to v komentáři na blogu idnes.cz.

Státní dluh roste a z občanů někdo dělá voly, naznačuje ekonomka
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

Český statistický úřad zveřejnil rozsáhlou zprávu, v níž analyzoval, jak si ekonomika České republiky stojí v porovnání s dalšími státy EU. A srovnání nevyznívá vůbec špatně. Ekonomka Markéta Šichtařová k tomu ovšem poznamenává, že důvěra v nejrůznější statistiky bývá velmi ošidná. Skutečnost je taková, že státní dluh razantně roste a někdo se snaží z občanů děla chirurgicky upravené býčky.

Stát splácí staré dluhy novými půjčkami

„Zpráva oslavující aktuální výši schodku státního rozpočtu k HDP (3,1 %) už jaksi pozapomněla dodat cokoliv o tempu růstu celého veřejného dluhu. Schodek rozpočtu je totiž jenom a pouze schodek hospodaření vlády za rok. Naproti tomu státní dluh vznikl sečtením všech schodků státních rozpočtů za předešlé roky, vládních záruk a úroků ze starého dluhu. Teprve s tímto číslem v plné kráse vynikne stav hospodaření české vlády. A vězte, že státní dluh se jen za jediný rok 2011 zvýšil o monstrózních 11,6 %,“ upozorňuje ekonomka.

A situace se podle všeho hned tak nezlepší. Stát totiž své staré dluhy splácí tím, že si půjčuje od občanů prostřednictvím emisí státních dluhopisů. Dařit se Česku bude teprve v okamžiku, kdy se mu bude dařit dluhy snižovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Covidová taškařice

Pěkný den, pane Pavle. V jednu chvíli se zdálo, že očkování proti Covidu bude povinné a neočkovaným bude odepřeno právo pracovat. Podpořil byste takové nařízení vlády?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

21:37 Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

Poslední předvolební prezidentskou debatu na Nově moderoval Reynolds Koranteng, stejně jako před prv…