Státní pocty pro Vlastu Chramostovou, žádá Rychetský. Kalousek píše Babišovi, jestli také svolá mimořádně vládu

6. 10. 2019 15:29

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský vyslovil názor, že pokud by si někdo zasloužil pohřeb se státními poctami, tak je to herečka Vlasta Chramostová, která dnes opustila tento svět. Bylo jí 92 let. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na sociálních sítích napsal, že se stydí za to, že Rychetský projevil svůj názor.

Státní pocty pro Vlastu Chramostovou, žádá Rychetský. Kalousek píše Babišovi, jestli také svolá mimořádně vládu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský

Paní Vlasta Chramostová se narodila 17. listopadu 1926, vystudovala konzervatoř a po druhé světové válce hrála v řadě filmů a představení. Ale v roce 1977 jí komunisté profesně zlomili vaz. Podepsala totiž Chartu 77, což jí vládnoucí režim odmítal odpustit. Na prkna, která znamenají svět, se vrátila až po roce 1989.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský po smrti známé herečky konstatoval, že by si právě ona zasloužila pohřeb se státními poctami, protože to byla statečná žena.

Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové, pozn. red.) zemřela v neděli i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ uvedl Rychetský v prohlášení, z něhož citoval Český rozhlas a další média.

Rozloučení s Vlastou Chramostovou pravděpodobně proběhne 14. října v historické budově Národního divadla.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v reakci na úmrtí Vlasty Chramostové napsal: „Velká umělkyně, velký život, velký osud. Vlasta Chramostová. Statečná, zásadová, lidská“. V reakci na slova Rychetského ale napsal, že se za něj stydí.

„Převelice se stydím za předsedu Ústavního soudu! Svým prohlášením jenom vyvolává další vášně. To si dr. Rychetský opravdu neuvědomuje, že proti sobě posmrtně staví dvě velké osobnosti a rozděluje tak národ?“ ptal se Ovčáček. A tím zdaleka neskončil.

Jiří Ovčáček kritizuje Pavla Rychetského

Upozornil také na anketu serveru Novinky.cz, ve které čtenáři odpovídali na otázku, kdo by si zasloužil státní pohřeb, zda Karel Gott, Vlasta Chramostová, nebo oba?

„Za tohle nesete plnou morální odpovědnost, pane předsedo Ústavního soudu. Svým nehumánním a neetickým prohlášením jste ublížil posmrtně Vlastě Chramostové i Karlu Gottovi. Anketa smrti... šílené...?“ nešetřil ostrými slovy hradní úředník.

Jiří Ovčáček kritizuje Pavla Rychetského

Nakonec požádal občany, aby se nenechali strhnout „děsivou nenávistí“. „UŽ DOST! Politicky zneužívat mrtvé, kteří se nemohou bránit, zneužívat jejich životní strasti k útokům na oponenty, to mohou jen tvorové připomínající novozákonní posedlé vepře. Nenechme se touto děsivou nenávistí strhnout. Ctěme mrtvé, vzdejme jim úctu a pomodleme se za ně,“ uzavřel Ovčáček sérii svých statusů.

Jiří Ovčáček kritizuje Pavla Rychetského

K tématu se po svém postavil i předseda  poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten místo projevů smutku začal rovnou psát premiéru Andreji Babišovi, aby na pohřbu zajistil státní pocty.

„Pane premiére Andreji Babiši, zemřela Vlasta Chramostová. Velká česká herečka, statečná žena, signatářka Charty 77. Komunistický režim ji pronásledoval, ale nezlomil. Svolejte mimořádné zasedání vlády a projednejte státní pocty při pohřbu. Děkuji,“ psal Kalousek. Na vědomí totéž vzkazuje i ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…