Štětina uráží oběti světové války, řekla nám jeho kolegyně. A europoslanec reaguje

03.01.2015 14:07

Oběti druhé světové války si zaslouží náš hluboký respekt. Včetně Rusů a příslušníků dalších národů bývalého SSSR. Je ale smutné, pokud je jejich památka zneužívána v současném budování ruského impéria. Tak europoslanec Jaromír Štětina reaguje na slova své kolegyně Kateřiny Konečné na ParlamentníchListech.cz.

Štětina uráží oběti světové války, řekla nám jeho kolegyně. A europoslanec reaguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina
reklama

Mezi našimi europoslanci se na internetu rozhořel nebývalý spor. Vše spustila zpráva, že prezident Miloš Zeman pojede v květnu do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války. Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina následně pro ParlamentníListy.cz uvedl odsuzující komentář: „Jet v květnu do Moskvy na pozvání diktátora je urážkou ruských, ukrajinských, čečenských, gruzínských a jiných vojáků, kteří položili životy v boji proti nacismu.“

To však nenechalo klidnou komunistickou europoslankyni Kateřinu Konečnou a na ParlamentíchListech.cz také reagovala. Tvrdila při tom, že je to výjimka, neb prý nemá ve zvyku odpovídat „na nesmysly vyřčené kolegou europoslancem Štětinou“.

Podle Konečné by ale Miloš Zeman hluboce urazil nejen vojáky národností, které Štětina vyjmenovává, ale urazil by také československé odbojáře, kteří bojovali na všech frontách - doma i v zahraničí - a přispěli k vítězství protinacistické koalice, kdyby pozvání nepřijal.

Na slova europoslankyně Konečné zareagoval její kolega obratem na své Facebooku. Odmítl, že by chtěl jakkoliv znevažovat památku obětí druhé světové války, ale vadí mu, že jsou tyto oběti využívány k imperiální politice současného Ruska.

„Byla to strašná válka. Nejvíc obětí neslo Rusko a národy Ruskem okupované. Putin si z obětí dělá rukojmí své imperialní politiky. Je mi líto, že tomu hodlá asistovat i český prezident,“ napsal Štětina na svůj Facebook.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je zle. Jourová odhodila zábrany. Varování směrem k Orbánovi

16:27 Je zle. Jourová odhodila zábrany. Varování směrem k Orbánovi

Eurokomisařka pro evropské hodnoty Věra Jourová v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel vyjádřil…