Stoltenberg: Severoatlantická aliance není světová policie. Do konfliktu v Sýrii se zapojovat nebude

30.12.2016 22:24

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg poskytl rozhovor německé agentuře DPA. Popisuje v něm, jaké výzvy budou stát před Severoatlantickou aliancí v roce 2017. Vysvětluje také, proč se NATO významněji neangažuje v Sýrii.

Stoltenberg: Severoatlantická aliance není světová policie. Do konfliktu v Sýrii se zapojovat nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Severoatlantická aliance je největší vojenskou obrannou organizaci na planetě a viděno touto optikou je také jedním z garantů světového míru. Proč se tedy NATO více neangažovalo v Sýrii, kde už pátým rokem zuří občanská válka?

„Víme, že vojenská síla je velmi mocný nástroj. Ale také víme, že vojenská síla nevyřeší všechny problémy. Spojenci v NATO analyzovali situaci v Sýrii a došli k závěru, že použití vojenské síly by mohlo jen zhoršit situaci. Je těžké rozhodnout o nasazení vojenské síly, ale někdy je ještě těžší učinit rozhodnutí, že použita nebude,“ uvedl Stoltenberg. „Hlavním úkolem NATO je chránit své spojence, působit na území členských států NATO. NATO není světová policie,“ doplnil posléze Stoltenberg.

Celý rozhovor naleznete zde  

Tomu odpovídá i posílení východního křídla členských států NATO, Aliance prý jen zareagovala na počínání Ruska, které prokázalo, že vůči svému sousedovi neváhá použít sílu. Ukrajinci to pocítili na vlastní kůži. NATO chce Rusko jen odradit od dalšího použití síly. S udržením transatlantické vazby mezi USA a Evropou prý nemá nejmenší problém ani budoucí prezident USA Donald Trump. Stoltenberg to prý od 45. prezidenta Spojených států slyšel, když se spolu telefonicky spojili.

NATO by podle Stoltenberga mělo vést s Ruskem dialog, protože jde o stát, který nepředstavuje bezprostřední ohrožení členských států Aliance. Naproti tomu je tu hrozba teroristických útoků ze strany nestátních aktérů, kteří se neštítí spáchat cokoli, aby lidem žijícím ve svobodných společnostech způsobili co největší utrpení. Proti těmto zrůdnostem podle Stoltenberga bohužel neexistuje absolutní ochrana a v roce 2017 se budeme muset naučit žít s hrozbou terorismu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

4:46 Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

„Fotit se s cedulkou ‚Slovákům vstup zakázán‘ a potom se předvádět ve slovenském dresu může jen čist…