Strach a zlost v Německu: Takto média, politici a levice zuří nad úspěchem AfD

10.10.2017 9:41

Německé parlamentní volby jsou již minulostí, ale velká část veřejnosti, mainstreamových politiků i médií se však stále nemůže s jejich výsledky smířit. A to především s historickým úspěchem Alternativy pro Německo (AfD).

Strach a zlost v Německu: Takto média, politici a levice zuří nad úspěchem AfD
Foto: Václav Fiala
Popisek: Protest AfD v Regensburgu

Jak píše ve svém článku indický novinář a analytik Vijeta Uniyal, který pracoval mnoho let pro německou vládu, německé volby se staly historickým průlomem a zároveň debaklem pro CDU a SPD. „Křestanští demokraté dosáhli svého nejhoršího volebního výsledku od roku 1949. Socialisté dopadli ještě mnohem hůře. Naopak AfD se stala s 12,6 % třetí nejsilnější stranou, a ve východní části země skončila dokonce s 20,5 % druhá za CDU,“ zmiňuje autor článku.

Úspěch ve veřejném prostoru démonizované AfD spustil v Německu rozsáhlé protesty a stranou v tomto ohledu nezůstala ani „nezávislá“ média. „Veřejnoprávní stanice Deutsche Welle informovala, že v Berlíně davy lidí obklopily budovu, kde AfD oslavovala svůj úspěch, a protestující skandovali hesla typu „Rasismus není alternativa“ či „AfD je banda rasistů“ a „Náckové pryč“. Kolem hlavního nádraží v Kolíně se zase shromáždily asi čtyři stovky lidí a zpívali „Kdo mlčí, je spoluviníkem“.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Je ironií osudu, že celá německá levice svorně mlčela, když stovky přistěhovalců při oslavách příchodu roku 2016 v Kolíně nad Rýnem obtěžovali a znásilňovali německé ženy a dívky. Naopak označovala tyto ženy za rasistky a lhářky, když se obracely na policii a identifikovaly zločince,“ píše Uniyal a kritizuje rovněž zaujatý postoj médií. „Novináři odmítli přijmout realitu a agresivní levičáky ještě podporovali.“

„Co se s těmi Němci ve východní části země sakra děje?“ dotazoval se deník Handelsblatt ve svém titulku těsně po volbách s dodatkem, že spousta Němců je na výsledek voleb hodně naštvaná. Magazín Die Zeit zase zahájil kampaň zaměřenou proti AfD na Twitteru. Vyzval čtenáři, aby šířili hashtag # 87Prozent, který symbolizoval fakt, že 87 % voličů pro AfD nehlasovalo. Týdeník Freitag si zase zoufal slovy: „Jak mohla AfD uspět? Šlo tomu zabránit?“

Neférově se chovají k politikům AfD také jejich noví kolegové z Bundestagu. „Politici ze zavedených stran se rozhodli bránit AfD, aby se jejich lidé postavili do čela některých parlamentních výborů, na což přitom mají vzhledem ke svému volebnímu zisku 12,6 % plné právo. Michelle Müntefering z SPD dokonce přišla s peticí, ve které se mj. píše, že by politikům z AfD nemělo být „povoleno šířit nacionalistický jed na tak výsostných pozicích“.

AfD však čelila mnoha ústrkům a překážkám dávno před volbami. „V prvním čtvrtletí pozvaly veřejnoprávní televize ARD a ZDF do svých diskuzních pořadů ze čtyř největších stran 162 politiků. Ovšem jen čtyři z nich byli z Alternativy pro Německo,“ uzavírá s jasně srozumitelnou statistikou Vijeta Uniyal.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…