Strašení Ruskem má význam jen pro manipulaci s Evropou! Ne, měl vyslat varovný signál Putinovi... Významný projev Donalda Trumpa doznívá i u nás

01.03.2017 21:03

ANKETA Donald Prezident Donald Trump vystoupil se svým prozatím zřejmě nejdůležitějším politickým proslovem. V americkém Kongresu promluvil k zákonodárcům, které požádal, aby podpořili jeho plán na reformu zdravotnictví, daní, národní obrany a imigrační politiky. Zajímavé je, že v projevu ani jednou nepadlo slovo „Rusko“. Tamní média byla kvůli tomu ve většině překvapena a pohoršena. ParlamentníListy.cz se zeptaly na reakce českých politiků.

Strašení Ruskem má význam jen pro manipulaci s Evropou! Ne, měl vyslat varovný signál Putinovi... Významný projev Donalda Trumpa doznívá i u nás
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

Ve svém "nočním" projevu mluvil americký prezident Donald Trump o mnohém, ale nezmínil se ani slůvkem o Rusku. Co to znamená? Nebo i když politik něco neřekne, má to svůj význam. Ale jaký? Jaká je vlastně Trumpova politika vůči Rusku? 

Rozhodující jsou zájmy byznys kruhů v USA

Jako první zareagoval místopředseda Pirátské strany Ivo Vašíček. "Strašení Ruskem má význam pouze pro manipulaci s Evropou. Vždy byly a jsou rozhodující zájmy byznys kruhů v USA. Myslím si, že nyní nelze ještě odhadnout, jak se zájmy změnily. Politické prezentace jsou jen marketing, kterým se byznys zájmy prosazují. Až bude byznys jasný, budou i politická prohlášení."
 

Ivo Vašíček

  • Piráti
  • Právo na informace a ochranu soukromí
  • krajský zastupitel
 
"Teprve uvidíme, jak se politika Donalda Trumpa projeví fakticky. Vůbec nepochybuji o jeho ujištění, že bude mnohem tvrdším vyjednavačem, než by i ve vztahu k Putinovi byla Hillary Clintonová. Na konkrétnější soud je brzo. Nepodložené obavy nehodlám šířit," uvedl Petr Kupka, místopředseda ODS.
 
Velice krátkou odpověď na anketní otázku zaslal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Se musíte zeptat jeho." Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík použil slov více. "Osobně bych varovný signál směrem k Rusku uvítal - zejména po Krymu a v době dál se zhoršující bezpečnostní situace, kdy Rusko například dává najevo, že se musí změnit, jak říká, světový řád. Na druhou stranu jsem toho od Donalda Trumpa moc nečekal," sdělil pro ParlamentníListy.cz místopředseda Poslanecké sněmovny.
 

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Ve vztahu k Rusku si Trump uložil bobříka mlčení

"To, že Donald Trump ve svém nočním projevu ke Kongresu nezmínil Ruskou federaci, nic neznamená. K ní se vyjádřil již několikrát, naposledy ve vztahu k ekonomickým sankcím," upozornil poslanec Antonín Seďa (ČSSD). "Nicméně já vidím jistý rozpor v názorech pana prezidenta. Ten první se týká bezpečnostních otázek, kde se Donald Trump nevyjadřuje jednoznačně. Jedny názory představuje jeho twitterová komunikace s širokou veřejností a druhé názory představuje jeho administrativa, zejména ministr obrany a ministr zahraničí. Ten druhý rozpor je důraz amerického prezidenta na ochranu amerických obchodních zájmů a podpora ekonomické spolupráce, mezi jiným i s Ruskou federací," konstatoval člen poslaneckého výboru pro obranu. 
 
 
"Za současné vnitropolitické situace v USA považuji postup Donalda Trumpa za logický. Nechce dovolit svým protivníkům z Republikánské strany nastolovat kontroverzní témata. Navíc by média nepsala z obsahu jeho projevu o ničem jiném, proto si ve vztahu k Rusku zatím uložil bobříka mlčení. Vypovídá to o důležitosti těchto vztahů jak v americké mezinárodní, tak i vnitřní politice," domnívá se bývalý ministr a velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta (ČSSD).
 
"Donald Trump ve svém projevu výslovně Rusko nezmínil možná i proto, že prokremelská média v předvečer psala, že od něj silný proruský signál očekávají. Pro mne je v souvislosti se zahraničněpolitickým postojem vůči Rusku důležité to, že v Trumpově projevu zazněla silná podpora NATO a transatlantické alianci, která je posílena společným vítězstvím ve studené válce a porážkou komunismu," sdělil ParlamentnímListům.cz Petr Fiala, předseda ODS.
 

Je prezident USA. Řeší problémy, které je tíží

"Prezident Donald Trump je prezidentem Spojených států amerických. Je tedy zcela logické, že ve svém projevu v Kongresu mluvil o problémech, které tíží Spojené státy a jejichž řešení očekávají občané Spojených států. Myslím, že toto je jeden z hlavních důvodů, proč byl Donald Trump zvolen: chce řešit problémy, které zajímají občany Spojených států," vysvětlil Radim Fiala, místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie.
 
 
"Trump nastavil zlepšení vztahů s Ruskem, za což je odpůrci okamžitě označkován jako Putinův agent. To, že nezmínil Rusko, nic neznamená. Řeší jiné věci a nehledal bych v tom nějaký záměr," konstatoval předseda poslaneckého klubu Úsvitu-Národní koalice Marek Černoch.
 
 
"Že nemluvil o Rusku, neznamená vůbec nic. Projevy jsou výkladní skříně pro pobavení veřejnosti a drobných politiků, kteří se nedostali za ním na Olymp. Každý projev potom týden dva přežvykují. Proto každý řečník servíruje jenom to, co chce, aby se mlátilo jako prázdná sláma v politické diskuzi. Naopak lze říci, že mlčení o Rusku znamená, že Trump si „srovnává“ noty, jak vůči Rusku postupovat. Protože spolupráce s Ruskem musí být vždy ve prospěch USA, jestli to něco přinese pozitivního i pro Rusko, to už je pro ně druhotný efekt. Hlavní je americký zisk," sdělil pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz)
 
"Čili mlčení Trumpa neznamená nic jiného, než že se ladí spousta taktických drobností, aby se potom najednou třeba twittrovsky projevila – třeba i s pomocí skandálního odéru… jeho reakce ve vztahu k Rusku. Vyčkejme. Ono nám také nic jiného v tuto chvíli nezbývá. O tom, že si noty srovnává, svědčí i jeho včerejší prohlášení o jednotnosti Číny," doplnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka o „promořeného“ Prymulu: Vše prý bylo jinak. A padla čísla, která vyděsí

8:01 Válka o „promořeného“ Prymulu: Vše prý bylo jinak. A padla čísla, která vyděsí

Na včerejší tiskové konferenci Roman Prymula korigoval slova, která vyřkl v DVTV. Vyvracel, že by se…