Strašidelné obrázky na krabičkách cigaret: Tohle ministr Jurečka nejspíš nedomyslel

13.02.2016 12:39

Odstrašujících fotografií na krabičkách cigaret má být 42, kdo je tam ale stihne vytisknout? Ví to ministr Marian Jurečka?

Strašidelné obrázky na krabičkách cigaret: Tohle ministr Jurečka nejspíš nedomyslel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Byla to velká tisková konference, do té doby ne příliš mediálně oblíbeného ministra zemědělství lidovce Mariana Jurečky. Co na tom, že se vlastně nejednalo o zemědělskou problematiku, značný zájem novinářů o odstrašující krvavé obrázky na cigaretách, které ihned zaplavily internet, televizi i ostatní media, se mu hodily k zvýšení vlastní popularity.

Škoda, že jsme se už od něj již nedozvěděli, jak chce zařídit splnění směrnice EU a mít odstrašující obrázky na cigaretách již od poloviny května letošního roku. Podle zkušeností ze zahraničí, kde již takové obrázky na krabičkách cigaret mají, potřebují výrobci cigaret k jejich natištění a uvedení na trh a doprodej těch stávajících asi půl roku. Resort Ministerstva zemědělství přitom chce až v květnu schválit finální znění vyhlášky, která stanoví podrobnosti, jako je velikost písma odrazujících nápisů na krabičkách. Všechny obrázky jsou na webu s evropskou legislativou.

Nové nařízení by mělo platit pro celou Evropskou unii a Ministerstvo zemědělství nereálně předpokládá, že jej zákonodárci stihnou schválit. Novelu zákona o potravinách, která změny do české legislativy přináší, přitom aktuálně projednává sněmovní zemědělský výbor, další jednání je svoláno na 18. února. Na program jednání poslanců Poslanecké sněmovny se novela ještě vůbec nedostala. Čeká také na projednání v Senátu a na podpis prezidenta. To se nedá reálně do 20. května stihnout. Zachrání to nějaké zázračné řešení ministra Jurečky? Anebo spíše výjimka pro Česko? Anebo přijdou na řadu peněžní sankce z Bruselu?

Novela navíc zakáže prodej cigaret s jinou než charakteristickou tabákovou příchutí. Zakázán bude i prodej orálního tabáku, tedy tabákového prášku, který se samovolně rozpouští v ústech. Výjimku na jeho prodej bude mít v rámci EU jen Švédsko.

Obrázky budou na krabičkách cigaret z obou hlavních stran a budou muset zabírat 65 procent obalu. Obrazová varování ukazují například mrtvolu v pytli s nápisem, že kouření způsobuje infarkt, či plíce s rakovinou. Drastické obrázky také ukazují dítě, které má dudlík s cigaretou a s informací, že u dětí kuřáků je vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit. Kuřáci se z obrázku s rodiči nad dětskou rakví také dozví, že kouření může zabít jejich nenarozené děti. Varování bude muset být i na elektronických cigaretách. Prý to sníží počet kuřáků o jedno až dvě procenta. Velká účinnost se tedy neočekává už od samého začátku.

Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Připravovaná změna ale pro ně bude znamenat i podle vládních úředníků jednorázové náklady ve výši 200 až 300 milionů korun. Podle výrobců to bude spíš o dost více.

Tedy další směrnice z Bruselu, o jejíž prospěšnosti se dá úspěšně pochybovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…