Strašný rasismus, brečela Romka. Kandidáta v Chanově málem zmlátili. Britské VIDEO o českých volbách

06.10.2018 16:22

Reportér britské veřejnoprávní televizní stanice Channel 4 se přijel podívat do Česka, aby poznal, jak zde probíhají komunální volby. Zděsil se nad mírou rasismu, kterou tu viděl. Tak o zážitku Paraica O’Briena píše Jan Čulík na Britských listech.

Strašný rasismus, brečela Romka. Kandidáta v Chanově málem zmlátili. Britské VIDEO o českých volbách
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Chanov - vpravo zrekonstruovaný panelový dům z dotací.

Jan Čulík, toho času přítomen na univerzitě v Glasgow, měl velmi zajímavý telefonát. Reportér britské veřejnoprávní televize jej žádal o radu. Byl údajně fascinován hrubě rasistickými předvolebními billboardy, které se objevily v severočeském Mostě. O’Brien se tedy rozhodl do Mostu vydat. „Natočili jsme tam materiál, na který jsme doslova čuměli nevěřícně s otevřenou hubou,“ řekl Čulíkovi.

Videoreportáž Paraica O’Briena v anglickém jazyce můžete zhlédnout zde:

„Nepřátelství vůči Romům je v českém politickém životě tak zakořeněné, český prezident je nedávno obvinil, že se štítí práce, a v českých komunálních volbách o tomto víkendu někteří politikové otevřeně podporují zhoubné protiromské nálady. V městě Most, nedaleko na sever od Prahy, některé místní strany požadují vytvoření oddělené oblasti pro Romy a používají hesla, která připomínají nacistickou propagandu,“ píše zděšený O’Brien.

Původní článek na Britských listech ZDE

Video poté ukazuje některé příklady volebních hesel jednotlivých stran a hnutí. Jako první přichází na přetřes slogan hnutí Mostečané Mostu, který zní: „Vystavíme vesnici pro lůzu – bezdoplatkové zóny pro všechny bytové domy“.

Jedné z žen se O’Brien zeptal, co je myšleno onou „lůzou“ na billboardu. „Vystavíme vesnici pro lůzu, to je vesnice pro Romy, kteří jsou nepřizpůsobiví a nechtějí žít s námi, normálními lidmi. Dělají nepořádek, řvou, kradou, opíjí se, berou drogy,“ lamentovala žena.

 

Další billboard od stejného hnutí pro změnu hlásá: „Nepřizpůsobivé není třeba řešit, ale vyřešit!“

Reportér se vydává na mostecké tržiště, kde štáb potkává mladou romskou dívku Sáru Makalovou. Ptá se dívky, zda chápe význam billboardů. "No, Česká republika je hodně rasistická," hlesne dívka a začne plakat. "Jste v pořádku," ptá se opatrně reportér O'Brien. Kamera dál zabírá plačící dívku.

Pak ale Paraic O’Brien přichází s mnohem tvrdším příkladem a divákům sděluje, že se mají připravit na něco daleko horšího. „Protože v tomto městě je další malá politická strana, která se inspirovala přímo z nacistické příručky,“ tvrdí. Jde o plakát sdružení Otevřená radnice Most, který je uveden sloganem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“