Středočeský kandidát Svobodných: Nehodláme mít za každou cenu svého ministra

23.10.2013 11:38

Svobodní se charakterizují jako pravicová strana a do sněmovny se zatím nedostali. V čem vidí místostarosta Radějovic a středočeský kandidát strany František Kubelka příčiny? Jakou šanci dává ve volbách straně nyní a s kým by případně preferoval spolupráci? Heslem Svobodných je ,,Méně státu, více občanům“ a právě s programovými prioritami strany, ale i jeho osobními, se svěřil našim stránkám.

Středočeský kandidát Svobodných: Nehodláme mít za každou cenu svého ministra
Foto: archiv místostarosty
Popisek: Místostarosta Radějovic a kandidát strany Ing. František Kubelka (Svobodní)

Na rozdíl od řady nově vzniklých stran nejsou Svobodní úplným nováčkem. Vy osobně patříte mezi zakládající členy strany. Proč se ale podle vás doposud strana do sněmovny nedostala? Podle řady kritiků má strana propracovaný program, ale nevýrazné vedení, které by jej prosadilo. Domníváte se, že se straně nyní podaří uspět? A prozradíte nám Váš typ na výsledek?

Zásadně nesouhlasím s názorem, že za doposud nevýraznými úspěchy naší strany ve volbách může její vedení. Naopak, právě díky nesporným odborným kvalitám našeho vedení strany, ale i řadových členů, je program strany propracován do detailů a je postaven na zcela reálných základech. Dokonce i naše nové členy si vybíráme, jejich přijetí předchází pohovor. Tím chci říci, že nám velice záleží na kvalitách našich členů. A proč jsme doposud nepřekročili hranici 5 % hlasů ve volbách? V minulosti jsme se potýkali s nedůvěrou voličů v nové subjekty a zejména s jejich strachem, že v případě našeho neúspěchu ve volbách volební lístek propadne. Vzhledem k současným volebním preferencím Svobodných si však myslím, že tento strach je neopodstatněný a každý hlas nás posune blíže k volebnímu úspěchu, který je reálně, dle mého názoru, někde kolem 5 %. Také si musíte uvědomit, s jakými finančními prostředky disponujeme v naší volební kampani. Jedná se o zlomky toho, co do volební kampaně vkládají jiné strany. Svobodní nedostávají žádné příspěvky od státu na chod strany ani nepřijímají žádné štědré dary od zájmových skupin. Proto také nemáme tolik billboardů a jiných mediálních nástrojů. Toto je však, dle mého názoru, plus pro našeho voliče. Volič si může být jist, že nepodléháme vlivu sponzorů a náš program vychází ze zcela čistých pravicových názorů.

Heslem strany je ,,Méně státu, více občanům“. S jakým cílem kandidujete ale Vy osobně? Co by byla první věc, o kterou byste se chtěl jako poslanec zasadit?

Jako poslanec bych se v první řadě snažil zabránit dalšímu navyšování daňové zátěže, se kterou se v současné době potýkají naši občané a firmy. V dalším kroku bych inicioval zrušení některých nesmyslných daní, jako je daň silniční, daň z elektřiny a uhlí, daň z převodu nemovitostí, daň dědická. A nesmím samozřejmě zapomenout, že Svobodní též navrhují zrušit daň z příjmu fyzických osob. Snížení příjmů do státního rozpočtu zrušením všech těchto daní by mohl například částečně kompenzovat náš jiný návrh, který počítá se zrušením 26 zbytečných státních úřadů, což s sebou nese úsporu více jak 64 miliard korun! Prostě nechme lidem více peněz a ti ať rozhodnou, jak se svými financemi naloží.    

Svobodní požadují referendum o vystoupení z EU a místo ní navrhují připojení k Evropskému sdružení volného obchodu, které nijak neomezuje nezávislost a svobodu národních států. Co by ale tento krok znamenal pro občany? Mám na mysli například volný pohyb osob a služeb, ale i schopnost konkurovat státům, podporovaných EU (dotace). Je i v tomto směru ESVO plnohodnotným řešením, vzhledem k možnostem a geografické poloze ČR?

Právě vzhledem ke geografické poloze naší země budeme vždy uprostřed Evropy a zůstaneme Evropany, ale v první řadě jsme Češi. Je přirozené, že náš hlas v rámci EU nikdy nebude mít stejnou váhu, jako je hlas jiných, větších národů. To je přirozené. Navíc EU je společenství, jehož rozvoj je postaven na direktivně určeném přerozdělování, na dotacích, které, jak víme z našich zkušeností, vedou ke korupci. A opravdu si myslíte, že dotace přispívají k hospodářskému růstu? Může úředník z Bruselu vědět, co je právě v daném čase a místě potřebné? Ne! A navíc tato praxe nutí mnoho potencionálních příjemců vyčerpat i tu sebehloupější dotaci. Toto má k efektivnímu vynaložení finančních prostředků hodně daleko. Dotace prostě pokřivují trh a srážejí konkurenceschopnost Evropy. Na druhou stranu jsou v Evropě země, například Švýcarsko, které není členem EU, přesto ho nikdo nepovažuje za méně evropskou zemi a nijak ekonomicky „nestrádá“. Navíc EU v posledních letech tlačí na politické sjednocení, což povede k bezprecedentnímu narušení suverenity našeho státu. Proto Svobodní prosazují referendum o vystoupení z EU. Ať naši občané sami rozhodnou, zda současná EU je ta, pro kterou hlasovali v roce 2003. Shrnu-li to, v žádném případě neprosazujeme izolaci České republiky, pouze si myslíme, že výhodnější, a to nejen pro náš stát, je právě zóna volného obchodu v rámci Evropy, než Evropa svázána direktivy, předpisy a zákazy.

ČSSD, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL jsou také pro rychlé přijetí eura. ODS případně prosazuje referendum a volební blok Hlavu vzhůru se otevřeně staví proti zavedení eura. Jak se k otázce přijetí eura stavíte Vy osobně? Co by podle Vás případné zavedení znamenalo pro naši ekonomiku a občany?

Myslím si, že přijetí eura musí být pro český stát ekonomicky výhodné, a to není. Na tomto faktu se shodne mnoho významných ekonomů. Například pro Řecko je euro velice svazující a v žádném případě mu nijak nepomáhá vymanit se z dluhové krize, právě naopak.

Infobox

Místostarosta Radějovic a kandidát strany Ing. František Kubelka (Svobodní)

Ing. František Kubelka

Je mi 38 let, vystudoval jsem Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Od roku 2004 podnikám, před tím jsem pracoval v bankovnictví, kde jsem končil na pozici produktový manažer, tj. byl jsem osobou zodpovědnou za vývoj nových produktů v segmentu retailu (IPB, a.s., poté ČSOB, a.s.). Členem strany jsem od jejího počátku, tj. jsem zakládajícím člen strany. Jeden a půl volebního období jsem byl místopředsedou krajského sdružení ve středních Čechách. V současné době jsem aktivní zejména na komunální úrovni. Od roku 2006 jsem zastupitel obce a od roku 2010 prvním místostarostou.
 

Předseda strany před prezidentskými volbami veřejně podporoval Miloše Zemana, a to i přesto, že se strana profiluje jako pravicová. Na důvody bychom se museli zeptat pana Macha, ale dovolím se zeptat i Vás, zda prozradíte, koho jste v druhém kole podpořil a proč? A především, jak nyní hodnotíte prvního přímo zvoleného prezidenta ve funkci? Podle posledního průzkumu důvěra občanů v něj roste. Má ale i Vaši důvěru?

Musím se přiznat, že jsem se druhého kola nezúčastnil. Dle mého názoru byla přímá volba prezidenta nepřipravená, a to zejména z hlediska legislativního. Zavedením přímé volby byl totiž značně zesílen mandát voleného prezidenta, což misky vah vychýlilo směrem k prezidentskému systému. Ale v tomto smyslu nebyla upravena Ústava. Ze strany poslanců to byla prostě chyba, přijímat přímou volbu v této podobě. Nářky politiků, že současný prezident porušuje ústavní zvyklosti, jsou tedy neopodstatněné, sami to podporou příslušné úpravy Ústavy nepřímo umožnili. Na druhou stranu nemá pan Zeman moji důvěru. Tu u mě ztratil právě proto, jakým způsobem „sestavoval“ a následně podporoval úřednickou vládu. Též mé politické názory se diametrálně liší od názorů pana Zemana, ale o tom jistě nemusím nikoho přesvědčovat. Můj hlas prostě v žádné příští volbě nezíská.

Jak již bylo zmíněno, Svobodní se profilují jako pravicová strana a dokonce TOP 09 ani ODS za pravicové strany nepokládají. Proč? A neobáváte se, že po 7 letech vlády pravice, kdy zejména v poslední době rostla nespokojenost a nedůvěra voličů vůči ní, je nyní příznivé období pro levici?

Pravicovou politikou je například podpora soukromé kontroly výrobních prostředků, podpora volného trhu. Pravicový politik nemůže bezhlavě navyšovat daňovou zátěž a podporovat vyšší míru přerozdělování, to vše se však dělo i za vlády pravicových stran. Pravicové strany pro vidinu volebního úspěchu a s cílem udržet se za každou cenu u moci slevovaly ze svých zásad a prakticky vykrádaly volební program levice. Výsledkem bylo, že se celé politické spektrum posunulo více doleva. Strana svobodných občanů proto chce voliče přesvědčit, že být pravicovým politikem je zejména o vyšší míře zodpovědnosti k lidské svobodě a nezávislosti, samozřejmě při zachování odpovědnosti a spravedlnosti.

Pokud uspějete, chtěli byste také zrušit daň z příjmu fyzických osob. Čím byste ale vzniklý výpadek v rozpočtu kompenzovali? A především, z čeho byste financovali zdravotnictví a penzijní systém, který je již nyní podfinancován? Daň z příjmů totiž není jediná, kterou by strana chtěla zrušit.

Jak jsem již řekl, Svobodní navrhují zrušit více jak 20 státních úřadů, což by vedlo k nemalé finanční úspoře ve státním rozpočtu. Daňovou reformou se současně nastartuje ekonomický růst a dojde k efektivnějšímu výběru daní. Sníží se procento daňových úniků. Zjednodušeně řečeno, občanům a podnikatelským subjektů zůstane více peněz, které s chutí v ekonomice utratí. To vše se samozřejmě kladně odrazí na státním rozpočtu. Veškeré tyto změny musí být však dělány s rozmyslem a nelze je učinit najednou.

S kým byste vlastně Vy osobně preferoval koalici?

Naše strana nemusí být nutně ve vládě, ale může ovlivňovat politiku i z Poslanecké sněmovny. Nehodláme mít za každou cenu svého ministra. Zásadní je pro nás náš politický program a jeho důsledné dodržování. Právě dodržování volebního programu je velkou slabinou současné politické garnitury. To hodláme napravit a přesvědčit voliče, že si zasloužíme jejich důvěru.

Aktivně jako zastupitel Radějovic jste vstoupil do politiky v roce 2006 a v následujícím volebním období jste byl zvolen místostarostou. Domníváte se, že se Vám zkušenosti z komunální politiky podaří uplatnit i na celostátní úrovni a především, jak byste chtěl kumulace funkcí využít ve prospěch regionu?

Tak předně. Jsem přesvědčen, že každý politik by měl nejprve projít komunální politikou. Jen zde se seznámí s problémy, které trápí naše občany. Je to taková základní škola pro každého politika. Žádný učený politik nespadl z nebe a nemyslím si, že dostatečnou průpravou pro politika je jeho mediální popularita a umění skládat umně líbivá slovíčka. Bohužel mnoho politických stran právě na takovýchto populárních „slovních slintalech“ staví svoji volební kampaň. A k vaší otázce chci říci, že neuznávám kumulaci funkcí. Nakonec i toto pravidlo, tj. zákaz kumulace funkcí, platí ve vnitřní hierarchii naší strany. Nemyslím si, že bych mohl funkci místostarosty a poslance zvládat současně. V případě zvolení do Poslanecké sněmovny bych se vzdal funkce místostarosty. Již dost bylo poslanců, kteří řádně nevykonávají svůj mandát. Například jejich neschopnost si řádně přečíst zákon před tím, než o něm hlasují, je obecně známá.

Máte nějaký vzkaz pro voliče?

Vzkaz? Volte dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, každý hlas je důležitý a žádný není ztracený. Volby jsou základem každé demokracie. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…