Středočeský kraj škrtá investice do kultury, sportu či podpory dobrovolných hasičů. Zdejší ANO se obává i kolapsu zdejšího školství

25.01.2021 10:27

„Přeplněné školy, děti bez sportu a chátrající památky. Taková je zřejmě vize středních Čech podle současného vedení kraje. Většině krajských fondů nebyly v rozpočtu na rok 2021 přiděleny vůbec žádné prostředky, na činnost dobrovolných hasičů, sportování dětí ani obnovu kulturních památek se tak nedostane. Na škrty v rozpočtu pak doplatí i středočeské školy, které se podle poslední analýzy blíží k hranici svých kapacit. Místo nových projektů zvažuje rada stávající dotační program, kterým kraj školám s rozšířením kapacit pomáhá, neprodlužovat,“ varuje Středočeské hnutí ANO ve vydané tiskové zprávě.

Středočeský kraj škrtá investice do kultury, sportu či podpory dobrovolných hasičů. Zdejší ANO se obává i kolapsu zdejšího školství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Středočeská vláda podepsala koaliční smlouvu. Kvůli epidemii koronaviru k podpisu došlo pod širým nebem
reklama
Podle hnutí ANO současné vedení Středočeského kraje názorně předvádí, jak lehce zastavit rozvoj regionu. Důkazem tomu má být například i rozpočet, který byl schválen na prosincovém zastupitelstvu. „Výrazně v něm byly seškrtány prostředky na údržbu krajských silnic a obnovu venkova, většina krajských fondů pak bude letos hospodařit s čistou nulou. Fondy určené na podporu činnosti dobrovolných hasičů a dalších složek integrovaného záchranného systému, sportovních oddílů, kulturních akcí, výsadbu stromů nebo širokou výstavbu školské a vodohospodářské infrastruktury přitom v letech 2018 až 2019 dosahovaly objemu 500 milionů korun ročně,“ varuje hnutí ANO.
 

Anketa

Přímo na covid v Česku zemřela zhruba 1/3 lidí, kteří jsou uváděni jako oběti, uvedl ministr Blatný. Měl to říkat?

93%
7%
hlasovalo: 7136 lidí
 
Další problém prý může nastat také ve školství. „Budou ve školách místa pro prvňáčky? Přesně takhle stojí otázka, na kterou budeme znát odpověď v roce 2024. V té době ale bude pozdě zachraňovat situaci, o které kraj dopředu věděl a odmítl se na ni připravit. Už teď víme, že by jen v bezprostředním okolí Prahy mohlo chybět až 16 škol. Pokud se nyní začnou v dostatečné míře připravovat projekty na rozšíření kapacit škol, místa v nich budoiv opačném případě hrozí středočeskému školství kolaps. Peníze přitom nejsou problém, díky dotačním programům ministerstev školství a financí jsou finanční prostředky na tento účel k dispozici,“ vysvětlil bývalý náměstek hejtmanky pro oblast financí a stávající zastupitel Gabriel Kovács (ANO). 
 
Podle hnutí ANO ve Středočeském kraji však včasná příprava projektů není v oblastí řízení kapacit základních škol jediným problémem. „Stále nezačalo mapování stavu v obcích vzdálenějších od Prahy, kde lze rovněž očekávat problémy. Podle dostupných informací se kraj staví liknavě také k aktivnímu řešení modelu spolufinancování projektů obcemi, kdy mnoho z nich nemá na školské investice prostředky a bude si je muset zajistit úvěrem. I zde by pomohla koordinace s krajem, který by finance mohl získat včas a za dobrou cenu, například z výhodného úvěru od Evropské investiční banky,“ varují členové místního ANO.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Malý Rom lže, jak když tiskne.“ Basiková bez covidu. Jan Kraus koukal

10:05 „Malý Rom lže, jak když tiskne.“ Basiková bez covidu. Jan Kraus koukal

Hostem u Jana Krause v jeho show byla po docela krátké době opět zpěvačka Bára Basiková. „To víš, in…