Stropnický u Moravce: Když jsem se ptal Švédů, co je větší hrozba, jestli migrace, nebo Rusko, tak jsem se dozvěděl...

28.05.2017 13:13 | Zprávy

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byli generál Petr Pavel, předseda Vojenského výboru NATO, a ministr obrany Martin Stropnický. Debatovali o tom, jak si vyložit návštěvu 45. prezidenta USA Donalda Trumpa v bruselské centrále NATO. Trump své spojence nijak zvlášť nešetřil. Došlo i na boj proti terorismu, uprchlíky a na Rusko.

Stropnický u Moravce: Když jsem se ptal Švédů, co je větší hrozba, jestli migrace, nebo Rusko, tak jsem se dozvěděl...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

Podle Pavla jsou Spojené státy demokratickou zemí, Washingtonskou smlouvu schválili tamní zákonodárci, a tudíž je tato smlouva pro USA zákonem. Je pro ně tedy závazný i článek pět této smlouvy, který zavádí princip „jeden za všechny a všichni za jednoho“. To, že to Trump neřekl nahlas, neznamená, že to Spojené státy nebudou ctít.

Turecko se bude chovat racionálně, věří Pavel i Stropnický

Stropnický dal generálu Pavlovi za pravdu. Neměli bychom prý také zapomínat, že ministrem obrany USA je zkušený James Mattis, který spojence opakovaně ujišťoval, že USA budou ctít článek pět. „Mně plně stačí ujištění Donalda Trumpa, že ctí smlouvu o NATO,“ konstatoval ministr.

Podle Pavla je jistě možné, že se všechny členské státy vždy zcela neshodnou, ale nakonec dospějí k nějaké dohodě. „Jsou různé názory a tenze jsou běžnou součástí života. Když se podíváme na hodnotu Aliance, tak Němci a Turci mohou mít rozdílné názory, ale sedí u jednoho stolu a jsou schopni o věcech diskutovat. Kdyby neseděli u jednoho stolu, tak by možná neřešili tenze takto,“ upozornil Pavel.

Také podle Pavla se bude Turecko chovat racionálně, byť ze země půlměsíce slyšíme různé nápady a není snadné s Turky vždy o všem hovořit, ale nakonec partneři dokážou najít shodu.

Už žádný export evropského způsobu života, slibuje Stropnický

NATO se veřejně přihlásilo k boji proti Islámskému státu. Podle Pavla je to logický krok, protože členské státy NATO už tak či onak působí v protiteroristické koalici. Pavel však varoval, že NATO samo o sobě stačit nebude. Na zklidnění situace v Sýrii a Iráku bude třeba spolupracovat i se zeměmi, které nejsou ani členy NATO, ani členy Evropské unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…