Studenti medicíny: Už vám na to kašleme

24.11.2021 8:01

Zatímco v předchozích covidových vlnách lidé lékařům a sestřičkám děkovali, posílali jim květiny nebo čokolády, teď už jsou občas nepříjemní až agresivní. A jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Čeští studenti medicíny se nechtějí vracet do nemocnic tak, jak to udělali v předchozích vlnách. Mají totiž pocit, že je stát zneužil.

Studenti medicíny: Už vám na to kašleme
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Především na Moravě významně narůstá počet pacientů s covidem a doktoři a sestřičky bijí na poplach. Znovu se proto rozjely debaty o povolání mediků do nemoc, aby pomohli zvládnout valící se vlnu pacientů. Jenže ochota mediků dřít do úmoru už není taková jako v předchozích covidových vlnách.

„Pokud by se s nouzovým stavem měla opět pojit pracovní povinnost mediků, tak je to z našeho pohledu velmi nešťastné. Výuky by se to samozřejmě dotklo dost významně, jedná se především o čas, kterého je ke studiu medicíny potřeba opravdu hodně. Ne nadarmo je medicína jedním z mála oborů, který se vůbec nedá studovat jinak než prezenčně a prakticky se jedná o ,zaměstnání` na plný úvazek,“ popsal pro Seznam Zprávy Tomáš Jelínek, student šestého ročníku medicíny na 2. lékařské fakultě UK a člen projektu Medici pro očkování.

Na počátku epidemie přistupovali studenti medicíny k pomoci v nemocnicích jinak.

„Vnímali jsme to jako naši povinnost už jen z titulu studentů medicíny. Postupem času jsme však začali vnímat, že je toho spíše zneužíváno a stát nás zavedením pracovní povinnosti začal využívat jako levnou pracovní sílu na pokrytí personálních nedostatků ve zdravotnictví, což je nicméně dlouhodobý problém nejen v době covidu. Problém nedostatku nižšího zdravotního personálu v důsledku špatných pracovních podmínek a ohodnocení zkrátka nejde lepit studenty a už vůbec ne v dlouhodobém měřítku,“ upozornil Jelínek.

Brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny přitom hlásí, že by jakoukoli pomoc uvítala.

„Takový krok bychom uvítali velmi. A to nejen mediky, ale také sestry z vyšších ročníků zdravotnických škol, VOŠ či na bakalářském nebo magisterském studiu,“ uvedla mluvčí Dana Lipovská.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…