Studující Romové z Brna budou mít nové integrační centrum

09.08.2012 13:48

V Brně se na jaře otevře nové integrační centrum, které nabídne rozsáhlé zázemí studujícím Romům. Kromě nich tam budou mít prostor i matky s dětmi, lidé hledající práci a pomoc nabídnou právníci. Stavba za 24 milionů korun poslouží také jako místo pro setkávání, společné oslavy a besedy, informovala ČTK Katarína Klamková ze společnosti IQ Roma servis, která bude integrační centrum provozovat.

Studující Romové z Brna budou mít nové integrační centrum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rom s míčem

Centrum nyní funguje v menších prostorách v Hybešově ulici, na jaře se přestěhuje do zrekonstruované budovy ve Vranovské ulici. "Zjistili jsme, že máme málo učeben a prostor pro romskou mládež, která se chce vzdělávat. V novém centru se to změní, budou mít pro sebe téměř uzavřené patro s počítači a učebnami pro přednášky a workshopy. Také budou mít vlastní rádio a noviny," řekla Klamková.

Centrum se otevře i matkám

Přízemí nové budovy bude naopak zcela otevřené každému, kdo bude chtít pomoci nebo se jen setkat s ostatními. Bude tam mateřské centrum, poradenské kouty pro hledání práce a řešení různých životních situací, k dispozici budou i dva právníci. Na počítačích si lidé budou moci najít potřebné informace, pomohou jim vyškolení pracovníci. Děti tam budou mít nízkoprahový klub s různými kroužky.

Na dvoře domu plánují pracovníci pořádání různých besed, slavností nebo třeba společné opékání špekáčků. "Chceme, aby přízemí bylo co nejvíce otevřené," řekla Klamková. V posledním třetím patře budovy bude zázemí pro pracovníky a kanceláře.

IQ Roma servis nyní využívá komerční nájem, novou budovu společnosti pronajala brněnská radnice na následujících 17 let. Ze zhruba 370.000 obyvatel Brna je 15.000 až 17.000 romského původu. Zhruba 8000 až 10.000 z nich bydlí v sociálně vyloučených lokalitách. Služeb IQ Roma servisu loni využily téměř 2000 z nich. Na stavbu nového integračního centra přispěla EU.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

14:19 Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

Česká pošta oznámila, že se tento rok stává hrdým strategickým partnerem festivalu Prague Pride podp…