Styďte se, vzkázala kvůli uprchlíkům světová organizace. Její zástupkyně to přišla přednést do ČT

15.06.2015 19:45 | Zprávy

S ostrou kritikou světových velmocí vystoupila mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Podle ní svět nyní zažívá největší uprchlickou krizi od konce druhé světové války. Na vině jsou prý politici, kteří nenašli způsob, jak milionům běženců pomoci. Ve vysílání televize ČT 24 o tom mluvila specialistka na migraci z AI Šárka Antošová. Zpravodaj ČT v Římě pak doplnil, že Itálie se nechce smířit s tím, že ostatní státy EU ji nechávají v boji s uprchlíky osamocenou.

Styďte se, vzkázala kvůli uprchlíkům světová organizace. Její zástupkyně to přišla přednést do ČT
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Antošová připomněla, že jen ze Sýrie utekly před válkou čtyři miliony lidí. 95 % z nich se přesunulo pouze do sousedních států. Těm ale podle AI ostatní země nijak nepomáhají.

Z údajů OSN vyplývá, že nyní je na celém světě na útěku nebo bylo přesídleno 50 milionů lidí. Nejvíce jich je ze Sýrie, z afrického šestimilionového státečku Eritrea a také z Libye, která je do značné míry tranzitní zemí. Běženci ale pocházejí také ze subsaharské Afriky ze zemí, jako je Súdán apod. „Jen v subsaharské Africe jsou tři miliony dalších uprchlíků,“ podotkla Antošová.

Zpráva AI je ostrá, protože situace je vážná

Podle ní je poslední zpráva AI poměrně ostrá, protože situace je velmi vážná. Vysoký komisař pro problematiku uprchlíků a migrace podle Antošové upozorňuje, že je třeba nabízet umístění pro uprchlíky. Protože 90 % těch ze Sýrie stále žije v okolních zemích a 86 % ze všech uprchlíků zůstává v rozvojových zemích. „AI kritizuje světové politiky, protože před uprchlickou vlnou zavírají oči. A nejsou přijímána adekvátní opatření vzhledem k vážnosti situace,“ uvedla Antošová.

AI vadí například to, že byla zredukována záchranná operace Mare Nostrum, která jen za minulý rok zachránila přes 150 tisíc životů. „Tak jen od letošního roku došlo k obrovskému nárůstu lidí, kteří se ve Středozemním moři utopili,“ podotkla.

Země, které se o uprchlíky starají, jsou ve špatné situaci

Dalším příkladem selhání mezinárodního společenství, respektive velmocí může být nedostatečná finanční pomoc. Země, které se o uprchlíky starají, jsou prý ve velmi špatné situaci. Například v Libanonu žije přes milion syrských uprchlíků. „Ta země je musí živit, poskytnout jim nějaký servis. Na to potřebuje peníze. Sama to nemůže zvládnout,“ upozornila Antošová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

koalice

Jít do voleb s komunisty jste odmítl. Co ale jít s nimi případně do vlády? A šli byste do vlády s SPD a ANO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policejní stát. Na Brity poštvali detektivy za kritiku migrace

8:15 Policejní stát. Na Brity poštvali detektivy za kritiku migrace

Velká Británie je policejní stát. Stalo se to, před čím varoval Orwell. Novinář Michael Shellenberge…