Sudeťáci ocení Hermana. Kobza vyletěl: Už bychom tu mluvili německy, nebo proletěli komínem, nebýt Rudé armády!

16.07.2021 21:56

Poslanec za hnutí SPD Jiří Kobza se ve svém komentáři věnuje dnes zahájenému sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Mnichově, kde podle jeho slov má mimo jiné převzít ocenění exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Sudeťáci ocení Hermana. Kobza vyletěl: Už bychom tu mluvili německy, nebo proletěli komínem, nebýt Rudé armády!
Foto: archiv JK
Popisek: Jiří Kobza (SPD)

„Je to symbolické místo: Zde se v září 1938 rozhodlo o odtržení Sudet od tehdejšího Československa. Sudetští Němci mezitím už od půli 30. let 20. století houfně přijímali říšské občanství, zříkali se toho českého a usilovali o ‚návrat do vlasti‘ (Heim ins Reich),“ poznamenal Kobza.

Toto přání se jim pak podle Kobzy na více než šest let splnilo. „V březnu 1939 došlo k okupaci českých zemí (Slovensko se den předtím osamostatnilo), byl ustaven tzv. Protektorát Čechy a Morava, který byl považován za integrální součást německé nacistické říše,“ uvedl. 

„Nebýt Rudé armády, možná bychom na našem území dnes mluvili německy, přesněji ta část z našich rodin, která by tehdejšími německými úřady byla uznána za převychovatelnou. Ti ostatní by proletěli komínem nebo skončili na Sibiři. K odkazu tohoto věru humánního společenství se desítky let hlásí onen svrchu jmenovaný Sudetendeutsche Landsmannschaft. Již dlouhá léta vedený Berndem Posseltem, jehož svého času Miloš Zeman se svou příslovečnou hubatostí, ale poměrně přesně nazval ‚Hitlerem po výkrmu‘,“ zmínil Kobza. 

„Sudetoněmecké sdružení se zaklíná láskou ke staré vlasti, přísahá, že mu nejde o vrácení majetků a peněz, nýbrž pouze o přátelské vztahy v evropském duchu. O Evropě sám Posselt mluví často a rád. Ostatně, byl dvacet let (1994–2014) i poslancem Evropského parlamentu. A hlavně je již od roku 1998 předsedou Kalergiho Panevropské unie v Německu. Což je organizace mající za cíl faktickou likvidaci suverénních národních států a jejich rozpuštění v budoucí federální Evropě pod německým vedením pomocí masivní migrace z Afriky. Mimochodem, dlouholetým předsedou moravské sekce téže Panevropské unie byl dnešní předseda ODS Petr Fiala, v 90. letech úzký Posseltův spolupracovník. Nevzpomíná však už na to, kterak na sklonku milénia, před naším vstupem do EU, pilně dojížděl do Prahy komisař pro rozšíření Günter Verheugen a za pomoci domácích přisluhovačů (Cyril Svoboda, Emanuel Mandler, Petr Pithart atd.) dosti agresivně podmiňoval náš vstup do EU vyplacením jakýchsi náhrad sudeťákům – tehdy šlo myslím o 300 mld. Kč, skoro polovinu tehdejšího ročního státního rozpočtu. Jen statečností tehdejších českých zákonodárců naše země nespadla do německé náruče již tehdy,“ dodal. 

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 17384 lidí
Jaká je však podle Kobzy dnešní realita? „Česko je kolonií Německa, řízenou z Bruselu a Berlína. Naše legislativa je podřízena té unijní, přičemž mezi slova EU a Německo je už docela dobře možné klást rovnítko. Vliv Německa na dění v celé Evropě je převažující. Viděli jsme to konečně jak na migrační krizi, kterou spustila německá kancléřka Merkelová, tak na různých obstrukcích ze strany EU, zejména vůči zemím Visegrádu. Od roku 2019 naplno požaduje Sudetské sdružení konání svých akcí (srazů, sjezdů) na českém území. Heim ins Reich? Zítra má od Posseltova spolku obdržet vyznamenání, drze pojmenované po českém ‚otci vlasti‘ Karlu IV., náš bývalý ministr kultury Daniel Herman, týž, který navštěvuje sudeťácké srazy už od roku 2016 a častuje tamní soukmenovce v pumpkách a s padacími mosty oslovením ‚Milí krajané‘. Za co ten metál dostane? Posselt řekl, že za to, že Herman je ‚mimořádným stavitelem mostů a usmiřovatelem‘,“ míní Kobza.  

„Těžko si v té souvislosti nepřipomenout protektorátní Svatováclavskou orlici (mimochodem – ví ještě dnes někdo, že autorem výtvarného návrhu byl Max Švabinský?). Orlice byla udělována obzvláště věrným spolupracovníkům německé okupační správy, například předsedovi protektorátní vlády Jaroslavu Krejčímu či 88 pracovníkům Kuratoria pro výchovu mládeže (jak víme, spadalo pod ministra Emanuela Moravce, symbol české kolaborace s nacisty). Dnes se tedy ptejme, co přesně znamená ono ‚stavění mostů a usmiřování‘, za něž bude dekorován Daniel Herman,“ řekl Kobza. 

„Velice pravděpodobnou odpovědí může být, že ty mosty jsou stavěny z Německa do Čech, aby bylo možné po nich přejít do staronového ‚životního prostoru‘ (Lebensraum), a pokud možno bez odporu jeho dosavadních obyvatel. Tedy usmířeně. Nebo smířeně? Doopravdy si Posseltova skvadra myslí, že Češi jsou národem, který se smíří se vším, jak asi vypráví na srazech Herman?“ uzavřel otázkou Kobza.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …