Svatováclavská pouť bude kvůli covidu-19 v omezené podobě

28.09.2020 7:27

Lidé v Česku si dnes připomenou národního světce a patrona Václava. Hlavní akcí bude tradičně Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi u Prahy, kde byl kníže Václav zavražděn. Letos však do jejího programu výrazně zasáhla omezení kvůli koronaviru. Zrušeny byly veškeré doprovodné akce, církevní část se uskuteční jen s omezeným počtem lidí.

Svatováclavská pouť bude kvůli covidu-19 v omezené podobě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pomník svatého Václava na Václavském náměstí
reklama

Bohoslužba na Mariánském náměstí se bude konat v uzavřeném sektoru pro maximálně 500 pozvaných účastníků. Kolem sektoru vznikne tři metry široký koridor, který ho oddělí od kolemjdoucích. U všech vstupů na náměstí bude dezinfekce. Mši bude přenášet Česká televize na programu ČT2.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i s mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal tehdejší papež Benedikt XVI.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…