Svět teď potřebuje Evropskou unii více než kdy dřív. Čtyři dny po k.o. integraci komisařka Mogheriniová opět rozvíjí fantastické vize budoucnosti

27.06.2016 10:49

„Význam, ba dokonce i samotný důvod existence Evropské unie je stále většímu počtu jejích obyvatel nejasný. Přitom naši občané, a s nimi i celý svět, nyní potřebují Evropskou unii více než kdykoli předtím,“ je přesvědčena šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. V příštích dnech má na programu prezentaci nové globální strategie Evropské unie na summitu v Bruselu, informuje server Politico.eu.

Svět teď potřebuje Evropskou unii více než kdy dřív. Čtyři dny po k.o. integraci komisařka Mogheriniová opět rozvíjí fantastické vize budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová učinila krátké prohlášení týkající se nové „globální strategie“ Evropské unie, kterou bude prezentovat zástupcům členských států na summitu v Bruselu 28. a 29. června. Je přesvědčena o tom, že svět potřebuje „silnou Evropskou unii více než kdykoli dříve“.

Evropa by podle šéfky eurounijní diplomacie měla hrát klíčovou roli v zajišťování stability v těchto „nelehkých“ časech. „Samotný důvod existence naší Unie je stále většímu počtu jejich obyvatel nejasný. Přitom právě nyní naši občané, a s nimi i celý svět, Evropskou unii potřebují více než kdykoli dříve,“ uvedla Mogheriniová.

Nová strategie, která má redefinovat cíle společné evropské bezpečnostní a zahraniční politiky, je vyvíjena již celý rok. Prací na ní byla Mogheriniová pověřena v červnu loňského roku. Nová strategie by měla být produktem společné práce jednotlivých členských států, evropských institucí, občanské společnosti, včetně několika evropských think-tanků. Příprava nové strategie má dokonce i svou vlastní webovou stránku.

Italská politička, která nyní stojí v čele evropské diplomacie, již dlouhodobě usiluje o posílení postavení Evropské unie na světové scéně. Výsledek britského referenda byl pro ni osobně velkým zklamáním, ale na její práci to nic nezmění. „Samozřejmě, že nyní budeme muset znovu promyslet to, jakým způsobem by měla Unie pracovat, nicméně na našich cílech se nic moc nemění. Známe své principy, zájmy a priority. Nemůžeme si dovolit být nejistými – naše Unie potřebuje strategii,“ zdůraznila Mogheriniová.

Šéfka evropské diplomacie rovněž dodala, že se Evropská unie vždy pyšnila svou diplomacií (Soft power). „V tom budeme rozhodně pokračovat, protože jsme v tom nejlepší. Nicméně představa o EU jako o čistě ‚civilním hráči‘ již není dlouhodobě udržitelná,“ uvedla.

Nová strategie by podle jejích slov měla obsahovat i silnější transatlantické vztahy a spolupráci se Severoatlantickou aliancí. Mogheriniová ovšem nevylučuje ani navázání zcela nových partnerství v nových formátech.

Nová globální strategie Evropské unie by měla být zveřejněna poté, co proběhne její prezentace evropským hlavám států.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

7:57 „Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. …