Světový expert, poradce Clintona: EU je nad propastí. Byla to chyba

22.08.2016 13:48

„Základy systému, který byl v Evropě vytvořen po konci studené války, se silně otřásají. Celý evropský blok svírá krize s exponenciální tendencí růstu,“ tvrdí poradce někdejšího prezidenta Spojených států Billa Clintona a držitel Nobelovy ceny Joseph E. Stiglitz.

Světový expert, poradce Clintona: EU je nad propastí. Byla to chyba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Držitel Nobelovy ceny a bývalý hlavní ekonom Světové banky Joseph E. Stiglitz tvrdí, že „osmadvacetičlenný stát se potácí v problémech, vytváří vysoce polarizované politické prostředí, které Evropa neviděla od druhé světové války“.

Podle Stiglitze je to zejména nezaměstnanost a dlouhodobá stagnace, která „ničí Evropu“, a to až do takové míry, že by mohla Evropa v budoucnu potřebovat dvě samostatné eurozóny, s dvěma odlišnými měnovými systémy.

Profesor Stiglitz, který byl v minulosti dokonce i poradcem prezidenta Spojených států Billa Clintona, tvrdí, že „základy systému, který byl v Evropě vytvořen po konci studené války, se silně otřásají. Celý evropský blok svírá krize s exponenciální tendencí růstu“.

Problém způsobuje i jednotná měna a odpor k ní ze strany mnohých eurounijních států, což by mohlo způsobit „rozštěpení eurozóny“.

„Euro nedokázalo zajistit ani jeden z cílů, které byly v počátcích projektu vytyčeny – prosperitu a politickou integraci. Tyto cíle jsou nyní navíc ještě dále od realizace, než byly před vytvořením eurozóny,“ tvrdí expert.

„Namísto smíru a harmonie teď na sebe jednotlivé evropské státy hledí s vysokou dávkou nedůvěry a zloby. Staří kostlivci vypadávají ze skříní archivů evropské historie. Evropský sever znovu vnímá své jižní sousedy jako lenivé a nespolehlivé, připomínají se vzpomínky na postupy Německa za druhé světové války,“ dodal.

Ve své knize Stiglitz píše, že původní myšlenka na integraci na bázi dobré vůle, jež byla postulovaná na konci druhé světové války a která si udržela svou sílu i po pádu Berlínské zdi, již přestává nabízet potřebná řešení. „Politický experiment v podobě Evropské unie balancuje na hranici propasti.“

Největší chybu v tomto politickém projektu vidí expert v tom, že byl vychýlen ze své původní trajektorie, tedy politické integrace. Vytvoření společné měny bylo prý závažnou a nevratnou chybou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…