Dostal se mi do ruky dokument, jímž slovenský Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rozhodl o „blokování škodlivé aktivity“, jmenovitě provoz serveru Infovojna na všech jeho doménách. Jde tedy o akt úřední cenzury, jakou mnozí ještě dobře pamatujeme z období, kdy podobné kroky podnikal Federální úřad pro tisk a informace, spolu s ním česká i slovenská odnož této instituce, a to vše samozřejmě za metodické pomoci a dohledu příslušné správy Státní bezpečnosti. Z doby krátce po srpnu 1968 si vybavíme postupně likvidované nežádoucí časopisy jako (abecedně) Divoké víno, Host do domu, Literární noviny (také v přejmenovaných názvech Literární listy a Listy), Plamen, Politika, dokonce Pop Music Expres, dále Reportér, Sešity pro mladou literaturu, studentský Spiritus Expres, Tvář a bezpočet dalších. Na tyto „revoluční“ tradice nyní navazují úřady nejen u nás (cca 30 zakázaných webů od 25. 2. 2022), ale jak z dokumentu vidno, i na Slovensku.
Foto:
pxhere.com | CC0 Public Domain
Popisek: Ilustrační foto
reklama
Oné „škodlivé aktivity“ se měl dopouštět portál Infovojna. Je to už čtvrtý zakázaný web v SR. Předcházely mu Hlavné správy, Armádny magazín a Hlavný denník. Vypínání webů rukou NBÚ umožnil zákon, který vstoupil v platnost 26. února 2022. Stojí v něm, že „NBÚ může z vlastní iniciativy rozhodnout o blokování škodlivého obsahu a aktivit. Rozhodnutí je přezkoumatelné soudem, ale správní žaloba nemá odkladný účinek.“ Dále čteme: „Zároveň státní orgány jsou povinny bez otálení oznamovat NBÚ škodlivý obsah a škodlivé aktivity, které zjistí při své činnosti.“
Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.