Dostal se mi do ruky dokument, jímž slovenský Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rozhodl o „blokování škodlivé aktivity“, jmenovitě provoz serveru Infovojna na všech jeho doménách. Jde tedy o akt úřední cenzury, jakou mnozí ještě dobře pamatujeme z období, kdy podobné kroky podnikal Federální úřad pro tisk a informace, spolu s ním česká i slovenská odnož této instituce, a to vše samozřejmě za metodické pomoci a dohledu příslušné správy Státní bezpečnosti. Z doby krátce po srpnu 1968 si vybavíme postupně likvidované nežádoucí časopisy jako (abecedně) Divoké víno, Host do domu, Literární noviny (také v přejmenovaných názvech Literární listy a Listy), Plamen, Politika, dokonce Pop Music Expres, dále Reportér, Sešity pro mladou literaturu, studentský Spiritus Expres, Tvář a bezpočet dalších. Na tyto „revoluční“ tradice nyní navazují úřady nejen u nás (cca 30 zakázaných webů od 25. 2. 2022), ale jak z dokumentu vidno, i na Slovensku.
Foto:
pxhere.com | CC0 Public Domain
Popisek: Ilustrační foto
Oné „škodlivé aktivity“ se měl dopouštět portál Infovojna. Je to už čtvrtý zakázaný web v SR. Předcházely mu Hlavné správy, Armádny magazín a Hlavný denník. Vypínání webů rukou NBÚ umožnil zákon, který vstoupil v platnost 26. února 2022. Stojí v něm, že „NBÚ může z vlastní iniciativy rozhodnout o blokování škodlivého obsahu a aktivit. Rozhodnutí je přezkoumatelné soudem, ale správní žaloba nemá odkladný účinek.“ Dále čteme: „Zároveň státní orgány jsou povinny bez otálení oznamovat NBÚ škodlivý obsah a škodlivé aktivity, které zjistí při své činnosti.“
Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.