Svobodné dojby, podojte si republiku, znělo z průvodu v Praze

17.11.2012 17:27

Satirickými maskami a ironickými hesly poukázal dnes odpoledne na různé společenské a polické problémy průvod v Praze pod názvem Sametové posvícení. Průvodu historickým centrem metropole vévodila alegorická dojná kráva jménem Česká republika, na které seděl kníže Potěmkin a volal na přihlížející, aby si také přišli "podojit republiku".

Svobodné dojby, podojte si republiku, znělo z průvodu v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odbory uspořádaly na Václavském náměstí demonstraci proti vládě. Pak se demonstrující přesunuli na Národní třídu
reklama

Podle zástupců pořádající Iniciativy FÓR_UM se akce zúčastnilo přes dvě stovky lidí, na její trase přihlížely davy Pražanů i turistů.

V čele průvodu šli švýcarští hudebníci dirigovaní výtvarníkem Wernerem Kernem v masce smrtky, který pomáhal pražským organizátorům s výrobou masek. Dále v popředí vykračovali čtyři šašci se symboly KSČM, ČSSD, ODS a TOP 09, které si na vodítku vedly postavy znázorňující kmotry. Další postavy s maskami znázorňujícími bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS) rozdávaly letáky s požadavky "za demokracii ještě demokratičtější", mezi nimiž byl například ironický požadavek na všeobecnou imunitu nebo na všeobecné právo na kmotra.

"Posviťme si na to, co se v naší společnosti odehrává, a připomeňme si, jaké naděje vzbuzovala po roce 1989 možnost svobodně se vyjadřovat ke společenským problémům a chuť řešit je," podotkla Olga Věra Cieslarová z Iniciativy FÓR_UM.

 Průvod vyšel z piazzety Nové scény přes most Legií na Kampu, pokračoval přes Karlův most na Smetanovo nábřeží, a pak se opět přes most Legií vrátil na Kampu. Každá ze zúčastněných iniciativ prostřednictvím masek, kostýmů, pamfletů či hudby ztvárnila téma, které je pro ni aktuální, dotýká se její práce či ji přímo symbolizuje. Například Auto*Mat se na Sametovém posvícení představil satirickým průvodem lidí-aut, která vězní Bedřicha Smetanu. Skladatel za mřížemi symbolizuje po něm pojmenované nábřeží. Pozornost budila maska prezidenta Václava Klause, jehož za ruku držel Dominik Duka, Klause vedl na vodítku ruský prezident Vladimir Putin.

Barevný a hlučný průvod, v němž byli představitelé občanských iniciativ Auto*Mat, Arnika, Vyšší Hrádek, Živé město, Nadace VIA, Inventura demokracie, Pražské fórum, Protihluková iniciativa a dalších, krátce zastavil na Kampě v místech u Lennonovy zdi. "Ať žijí svobodné dojby, přijďte si zadarmo podojit naši krávu," pobízel přítomné "kníže Potěmkin".

Inspirací pro tuto akci se stal satirický karneval Fasnacht konaný každoročně v Basileji.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…