Svobodný Mach ostře: Nejsme dobytek, aby nám diktovali, co máme jíst

17.08.2013 16:39

Ekonom a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach reagoval na serveru Pravýbřeh.cz na dnešní článek v LN „Neřesti Čechů přijdou stát na miliardy“. Podstatou článku je tvrzení, že důsledky kouření, obezity a pití alkoholu nás stojí na výdajích za léčení a ušlých příjmech ročně 520 miliard a že je na čase zavést nové regulace životního stylu. Petr Mach však ve svém textu brání svobodu.

Svobodný Mach ostře: Nejsme dobytek, aby nám diktovali, co máme jíst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Petr Mach
reklama

Petr Mach ukazuje na článek v Lidových novinách, který vychází z textu MUDr. Marie Nejedlé ze Státního zdravotního ústavu, která prý dává k inspiraci různé bizardní zákazy a příkazy. Například prý v Tasmánii chtějí zakázat prodej cigaret všem lidem narozeným po roce 2000, v Lotyšsku stát zakázal kouřit v domácnostech s dětmi aj. Podle autorky se těmito zákazy a příkazy dá docílit zdravějšího životního stylu lidí a ušetřit miliardy ve státním rozpočtu i v kapsách lidí.

Jde o filosofii článku

„Polemizovat chci s filosofií článku, který v podstatě pojímá stát jako kravín a obyvatele jako dobytek. Kdybychom vlastnili chov krav a naše krávy se stravovaly špatně a měly v důsledku špatné mléko a maso, měli bychom jim zlepšit stravu a životní podmínky. To dává smysl," říká Mach.

Celý text Petra Macha ZDE

Avšak okamžitě se ohrazuje proti tomu, aby s občany bylo nakládáno jako se stádem krav. „My ale nejsme stádo dobytka. My jsme lidé, kteří jsou schopní se svobodně rozhodovat a měli by nést důsledky. Stát není náš rodič ani majitel. Budu-li nezdravě jíst a připravím-li se tím o možnost pracovat, bude to především moje újma.“

Zachovají si ducha svobody

Petr Mach varuje před snahou určovat lidem životní styl. „Nesnažme se určovat lidem, co mají jíst. Nechme naopak lidem svobodu volby životního stylu, která musí být vždy spojena s osobní odpovědností.“ Předseda Strany svobodných občanů pak dodává, že „snaha vnutit lidem ,zdravý životní styl' je nerozlučně spojená s potlačením osobní svobody.“

"Koneckonců děti, které dnes a denně raději volí stravování ve fastfoodech a odmítají školní jídelny s nutričně vyváženou stravou, to nedělají jen kvůli chuti, ale i kvůli svobodě. Vlastně fandím dětem, které se občas po škole najedí po svém. Myslím, že z takových jednou něco bude. Možná některé z nich tu a tam podlehnou některým neřestem, ale zachovají si ducha svobody a nebudou chtít paternalistický stát,“ uzavírá svůj článek na serveru Pravýbřeh.cz Petr Mach.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …