Svobodu kremelským vězňům. V Česku jsou pošlapávána lidská práva. Byli jsme na jednom miniprotestu

07.08.2020 22:21

Rusové Vitalij Ginzburg a Sergej Kudaškin sedí dlouhé měsíce ve vazební věznici. Soudy totiž rozhodují o jejich vydání do největší země světa. Oba se však obávají, že v režimu Vladimira Putina se už žádné spravedlnosti nedočkají. Ve čtvrtek se za jejich propuštění konalo malé protestní shromáždění před budovou Vrchního soudu v Praze. Protestovaly tři jejich příbuzné.

Svobodu kremelským vězňům. V Česku jsou pošlapávána lidská práva. Byli jsme na jednom miniprotestu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest před budovou Vrchního soudu proti uvěznění Vitalije Ginzburga a Sergeje Kudaškina v České republice a jejich vydání do Ruska

„Svobodu kremelským vězňům“ – to bylo připsáno na transparentu, přesněji zvětšené stránce Lidových novin, kde se psalo o případu Vitalije Ginzburga. Transparent před budovou Vrchního soudu v Praze třímala Naděžda Skornjaková, snoubenka Sergeje Kudaškina. Oba zmínění Rusové jsou v tuzemských vazebních věznicích a čekají na ortel, jestli budou vydáni do své země.

Vše je zfalšováno

„Doklady k extradičnímu řízení jsou zfalšovány, jde o padělky. Byly porušeny právní normy. Můj partner přes mě veřejně obviňuje soudce, státního zástupce a ministra spravedlnosti z nekompetentnosti. Chci na tento problém obrátit pozornost médií. Soudy se našimi připomínkami nechtějí zabývat a už nevím, jak jinak bych na tyto věci mohla upozornit,“ sdělila hned na začátku Skornjaková.

Před budovou soudu byly v té chvíli tři protestující ženy, kameraman a tlumočník, které si najaly, a tři novináři. Prostě miniprotest. „V případech těchto dvou mužů byla několikanásobně pošlapána lidská práva jak v Rusku, tak i v Česku,“ dodala ještě Skornjaková a rozplakala se. Už prý nevědí, co si počít, a proto pořádají takové zoufalé akce, jako tuto.

V cirkuse se nesměje

„Samozřejmě se obávám, že budu vydán do Ruska. Bude to nespravedlivé,“ napsal Kudaškin v jednom z dopisů z vazební cely. A vysvětlil: „Vězeňský systém v Rusku je celý zkorumpovaný. Máme přísloví: ‚Kdo byl ve vězení, ten se v cirkuse nesměje.‘ Dnes tě mohou šikanovat, mučit, umlátit k smrti, a zítra, pokud zaplatíš, ti dají napít vodku a povolí dlouhé intimní návštěvy partnerky.“

Českou policií byl zadržen 27. listopadu 2019 v pražském bytě, kde žil se svou partnerkou. Hned byl odvezen do vazby, kde je doteď. Jak sám tvrdí, byl zadržen na základě toho, že po něm bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání, protože podepsal závazek, že neopustí rodný Saransk, což je hlavní město Mordvinska. Kudaškin se brání tím, že žádný takový závazek podepsat nemohl, protože v té době již několik let v Rusku nežil.

Jeho případ je dosti složitý, tak jen v kostce. Jeho problémy s ruskou policií začaly v roce 2011. Podle vlastního vyjádření se snažil organizovat podnikání v oblasti nákupu a prodeje ojetých vozů, pro rozvoj podnikání používal dumpingové ceny, a přesto se obchod rychle rozvíjel. V jistém okamžiku začal přinášet zisk až 120.000 eur měsíčně, a právě tehdy začaly problémy. Policisté chtěli, aby jim platil za ochranu. Když se o tom klienti dozvěděli, žádali okamžité plnění závazků a podnikání se zhroutilo. Nicméně následovalo soudní řízení a trest. „Musím uznat, že jsem byl z větší části vinen,“ píše Kudaškin. V roce 2017 byl propuštěn z vězení, ale někteří jeho věřitelé spojení s lidmi z ministerstva vnitra ho začali pronásledovat a chtít po něm přemrštěné částky. „Já si odpykal trest a na základě rozsudku každý měsíc splácím dluh všem poškozeným. Nyní chci žít a v klidu podnikat,“ napsal dál.

Kauci platit nebude

Před soudní budovou dala Skornjaková oba případy ruských podnikatelů do souvislosti takto: „Oba jsou dlouhou dobu ve vazbě neoprávněně a oba ví, že je při vydání do Ruska nečeká spravedlivý proces.“ Ostatně o případu Vitalije Ginzburga jsme psali poté, co jsme se zúčastnili soudu, kde se rozhodovalo o jeho extradici.

Podle ruských orgánů si podnikatel Ginzburg vzal v roce 2014 úvěr sto milionů rublů, tedy zhruba čtyřiatřicet milionů korun, na jehož splácení použil peníze společnosti Ekonomické programy, kde byl předsedou představenstva. Za použití fiktivních organizací prý také předložil úřadům falešná daňová prohlášení, čímž údajně způsobil škodu přes tři sta milionů rublů, asi sto milionů korun. Podle Ruska se podnikatel navíc dopustil dalšího trestného činu, když lidem pracujícím na kosmodromu neuhradil mzdy. Jeho společnost totiž byla dodavatelem dostavby ruského kosmodromu Vostočnyj.

V Rusku byl Ginzburg vyšetřován na svobodě, ale utekl do zahraničí. Proto na něj byl vydán mezinárodní zatykač a tuzemská policie ho loni v lednu zadržela. Pražský městský soud rozhodl v červnu, že délka jeho vazby je dlouhá a připustil jeho propuštění, pakliže zaplatí kauci sedm milionů korun. Také rozhodl, že Česko může Ginzburga vydat do Ruska, ale zatím nejde o pravomocné rozhodnutí.

Na čtvrtečním miniprotestu Naděžda Skornjaková předala ostatním i vzkaz Ginzburga: „Už půldruhého roku jsem ve vazbě kvůli nespravedlivému obvinění. Jde o jasné porušení lidských práv v Evropě. Žádnou kauci platit nebudu. Jsem nevinen a jde o vyšší princip.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…