Švýcarsko dnes: Nechcete kvůli islámu plavat? Nedostanete občanství!

30.06.2016 16:24

Prezident švýcarského úřadu pro udělování občanství Stefan Wehrle novinářům potvrdil, že byla zamítnuta žádost o udělení občanství dvěma muslimským dívkám, které se v Basileji odmítly z náboženských důvodů zúčastnit povinné výuky plavání. V zemi je totiž důsledně prosazován princip, že integrace do společnosti je důležitější než osobní víra. Ve stejném duchu se vyjadřují i švýcarské soudy.

Švýcarsko dnes: Nechcete kvůli islámu plavat? Nedostanete občanství!
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Každý člověk, který chce získat švýcarské občanství, musí prokázat, že je odhodlán plnit všechny povinnosti, které jsou s tímto občanstvím spojeny. V Basileji je povinnou součástí výuky i plavání, a pokud se kdokoli odmítá účastnit povinné výuky z náboženských důvodů, nemůže být švýcarským občanem.

„Ten, kdo nesplňuje tyto podmínky, porušuje zákon, a proto mu nemůže být uděleno občanství,“ řekl Wehrle podle serveru The Local. Českým čtenářům přinesl informaci server Echo24.cz.

Sluší se dodat, že v minulosti řešily švýcarské soudy případy, kdy rodiče neposílali své děti na povinné plavání a dostali za to pokutu. Dosud to ale nebyl důvod k zamítnutí žádosti o občanství, takže se z toho do budoucna může stát důležitý precedens.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…