Syfilis, alkohol, drogy, vražda, AIDS, rvačky a svrab. Drsná reportáž o cizincích, které k nám firmy tahají na levnou práci

13.12.2016 7:06

Syfilis, alkohol, drogy, vražda, ubytovny, rvačky a svrab. S tím vším se potýkají v Plzni kvůli cizincům. Alespoň o tom píše server Krimi-Plzen.cz.

Syfilis, alkohol, drogy, vražda, AIDS, rvačky a svrab. Drsná reportáž o cizincích, které k nám firmy tahají na levnou práci
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Většina lidí se domnívá, že problém trestné činnosti cizinců vychází z ubytoven, ale je nutné dívat se do problematiky hlouběji. Za vším stojí především pracovní agentury, které jako na běžícím pásu do většiny firem na Borských polích i jinam vozí plné autobusy zahraničních dělníků z Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Polska či pobaltských států,“ uvádí server a dodává, že agentury nám sem vozí ty nejhorší z obyvatel. Ti lepší dělníci prý totiž jezdí za prací dále do západnějších zemí. 

„Platy manuálních dělníků u výrobních linek nejsou nijak vysoké a agentura si navíc ještě vezme část jejich mzdy. Dělník, tedy dalo by se říci spíše novodobý otrok, zde pak přežívá v provizorním ubytování s nedostatkem soukromí a zbytek peněz většinou utratí za alkohol,“ dodává server. Na cizincích pak prý také vydělávají majitelé mnoha ubytoven a černých poloubytoven vzniklých z bytů. 

„Podnikatel“ si pronajme nezařízený byt 3+1 za cca 10 000 korun. Vybaví ho nejlevnější postelí a skříní na hlavu a za jednoho člověka si pak účtuje 4–5 tisíc korun, do jednoho pokoje dá minimálně dva, ale většinou tři dělníky, takže v bytě nájem platí klidně i 8 nebo 9 lidí najednou. Po zaplacení energií a nájmu majiteli domu je pak čistý zisk z jednoho jediného bytu kolem 20 000 korun měsíčně, a to samozřejmě nezdaněných, protože tyto ubytovny jsou nehlášené,“ popisuje server. 

Anketa

Podporujete zaměstnávání levných cizinců v českém průmyslu?

hlasovalo: 6876 lidí

Následně uvádí, že cizinci často poté, co práci nezvládají, končí na ulici. „Cizinec se pak často nemá kam vrátit, protože v zemi původu nemá vazby ani zázemí, takže u nás zůstane. Bez místních znalostí si práci nenajde a aby se uživil, často se vrhne do trestné činnosti, většinou primitivní a násilné, anebo rozšíří řady našich bezdomovců,“ uvádí. Ztíženou práci pak mají i policisté, neboť cizinci, kteří přijdou o práci, jsou prý velmi těžko dohledatelní.

Původní text ZDE

„U nás máme kolem stovky ubytovaných. Jen za poslední měsíc zde policie byla něco řešit nebo přinést obsílku asi 15x. Rvačky tu máme 2–3x do týdne. Opilí jsou tu každý večer, ale extrém je vždy v pátek nebo v sobotu, to už raději do pater bez ochranky ani nechodím. Za to, že do práce přijdou opilí nebo vyhulení, jich jen za listopad vyhodili víc než dvacet, samozřejmě pak letí i od nás, ale agentura nám rychle dodá nové,“ popisuje správce jedné z ubytoven, jehož kolegu nedávno zavraždili.

A problémem jsou samozřejmě i nemoci – TBC, syfilis, salmonelóza, svrab i HIV.

„Vím o problémech, které souvisí s agenturními dělníky a již jsem také sám inicioval schůzku, které se zúčastnili vedle představitelů města a úřadu také zástupci ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí, úřadu práce, inspektorátu bezpečnosti práce, městské a státní policie včetně odboru cizinecké policie a státního zastupitelství,“ řekl k problémům primátor Martin Zrzavecký s tím, že jedinou možností je skutečně upravit legislativu. 

Události okomentoval také předseda ČMKOS Josef Středula. „Není to příjemné čtení, ale i toto je Česká republika 21. století. Zpřísnění podmínek je zcela na místě,“ vyzývá ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, Úřad práce ČR a Úřad vlády ČR k řešení. Vzhledem k tomu, že svůj příspěvek psal na sociální síti, všechny dotyčné označil, aby se i jim příspěvek zobrazil na profilu. „Takové praktiky nelze tolerovat!“ dodal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

7:57 „Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. …