Syn ruské disidentky: Zeman musí Rusko vyzvat, aby pustilo politické vězně

29.10.2014 14:59 | Zprávy

Jestliže si prezident Miloš Zeman přeje, aby bylo Rusko demokratické, musí Moskvu vyzvat, aby propustila politické vězně. Na tiskové konferenci to dnes řekl Jaroslav Gorbaněvskij, syn ruské disidentky Natalje Gorbaněvské, která v srpnu 1968 v Moskvě spolu s dalšími „sedmi statečnými" protestovala proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Gorbaněvskij převzal v úterý od Zemana státní vyznamenání, které prezident udělil in memoriam jeho matce.

Syn ruské disidentky: Zeman musí Rusko vyzvat, aby pustilo politické vězně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

„Pokud jde o prezidenta Zemana, když se loni setkal s mou matkou, tak ho požádala, aby nejel na olympiádu do Soči. To nevyslyšel. Obávám se, že neslyšel ani mnoho jiného," řekl dnes mimo jiné Gorbaněvskij. Český prezident výzvu k bojkotu olympiády v Rusku odmítl s tím, že by se sport a politika neměly míchat.

Zeman prý nevysvětluje, jak chápe demokracii

Gorbaněvskij také připomněl slova českého prezidenta, že by bylo dobré, kdyby Rusko za dvacet let patřilo jako demokratická země do Evropské unie. Zeman ale podle něj nevysvětluje, jak demokracii chápe a co míní Evropskou unií. Cesta k demokracii pro Rusko vede podle Gorbaněvského přes propuštění politických vězňů. „Jestliže si prezident Zeman přeje, aby Rusko bylo demokratické, tak se musí postavit a Rusku říci: Propusťte politické vězně," řekl Gorbaněvskij.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

A co přesně jste proto, co tvrdíte, udělali, když jste byli ve vládě?

,,Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje energetickou soběstačnost, stabilní sítě a realistický přechod k udržitelnosti." PS: Myslíte, že za blackout může tato vláda? A kdybyste byli ve vládě, vypláceli byste za něj odškodnění?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT ustřihla Pavla. Dostal citlivou otázku, odpověď nikdo neslyšel

21:00 ČT ustřihla Pavla. Dostal citlivou otázku, odpověď nikdo neslyšel

Prezident Petr Pavel byl během návštěvy Japonska dotázán, proč Česká republika dosud nepodpořila mez…