Sýrie, Venezuela, Ukrajina a také Srí Lanka. Papež přednesl své poselství a odsoudil násilí

21. 4. 2019 14:22

O Velikonocích si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na velikonoční neděli již tradičně papež František přednesl poselství a udělil požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi) z balkónu Svatopetrské baziliky ve Vatikánu, které v přímém přenosu odvysílala Česká televize. Připomněl konflikt v Sýrii, ve Venezuele, na Ukrajině a další. Nabádal ke snaze najít politické řešení a vyzval k omezení obchodu se zbraněmi. A odsoudil také bombové útoky na Srí Lance.

Sýrie, Venezuela, Ukrajina a také Srí Lanka. Papež přednesl své poselství a odsoudil násilí
Foto: Archiv
Popisek: Papež František
reklama

Papež František na úvod vystoupení pozdravil přítomné a popřál jim požehnané Velikonoce. „Kristus žije a zůstává s námi. Ať je nadějí syrského lidu a obětem přetrvávajícího konfliktu, který nás stále nebezpečněji naklání k rezignaci a lhostejnosti,“ zahájil František svou řeč na vatikánském Svatopetrském náměstí při velikonoční mši.

Doplnil, že je čas opět vyvinout snahu o politické řešení, které odpoví na spravedlivé touhy po svobodě, pokoji a spravedlnosti. „Vyřeší humanitární krizi a usnadní bezpečný návrat uprchlíků včetně těch, kteří odešli do sousedních zemí, zvláště do Libanonu a Jordánska,“ řekl a zmínil Blízký východ zraňovaný neustálými spory a napětími. „Zvláště myslím na lid Jemenu sužovaný hladem a válkou. Ať velikonoční světlo osvítí všechny vládce a národy Blízkého východu počínaje Izraelci a Palestinci, podnítí je zmírňovat tolika utrpení a přispívat k budování míru a stabilitě,“ pravil.

Vrátil se k situaci v Libyi a vybídl, aby ji zbraně přestaly třísnit krví. „Vybízím zúčastněné strany, aby volily cestu dialogu a zamezily opětovnému otevírání bran desetiletého konfliktu a politické nestability,“ uvedl. „Kristus ať obdaří svým pokojem celý africký kontinent, kde jsou rozeseta sociální napětí, konflikty a násilné extremismy, jenž zanechávají nejistotu, zmar a smrt,“ pokračoval papež.

Anketa

Přispějete na obnovu katedrály Notre-Dame?

hlasovalo: 13018 lidí
Zmínil, že myslí také na Súdán, který prochází obdobím politické nejistoty. „Doufám, že zde všechny instance budou mít svůj hlas a přičiní se o to, aby země nalezla svobodu, rozvoj a blahobyt, po němž touží,“ doplnil. „Kristus ať provází všechny snahy občanských a náboženských představitelů Jižního Súdánu. Kéž se otevře nová stránka dějin této země, v níž budou všechny politické, sociální a náboženské složky usilovat o obecné dobro a národní usmíření,“ řekl papež.

Obyvatelstvu východního regionu Ukrajiny, který nadále strádá probíhajícím konfliktem, požehnal, ať Pán podněcuje humanitární iniciativy a snahy usilující o trvalý mír.

„Tato vzkříšení ať naplní srdce těch, kteří zde trpí důsledky obtížných politických a ekonomických situací. Myslím zejména na Venezuelu a lidi, kteří kvůli prohlubující se krizi postrádají minimální podmínky pro bezpečný život,“ řekl. I zde vyzval ty, kteří nesou politickou odpovědnost, o snahu k ukončení sociálních nespravedlností, zneužívání a násilí, aby učinili konkrétní kroky k odstranění rozdělení.

Vyzval k umlknutí lomozu zbraní, jak v kontextech války, tak v našich městech. „Státní představitelé ať se zasadí o ukončení závodu ve zbrojení a zneklidňujícího šíření zbraní, zejména v ekonomicky vyspělých zemích,“ pravil papež František. Na závěr přečetl požehnání Urbi et Orbi.

Následně také odsoudil bombové útoky v několika kostelích a hotelech na Srí Lance. „Se smutkem jsem přijal zprávu o těžkých útocích, které dnes, v den velikonoční, přinesly zármutek a bolest v několika kostelech a na dalších místech setkání na Srí Lance,“ řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve.

„Chci vyjádřit svou láskyplnou blízkost křesťanskému společenství zasaženému ve chvíli, kdy bylo shromážděno při modlitbě, a všem obětem tohoto krutého násilí,“ pronesl dále František. „Svěřuji Pánu ty, kteří tragicky zesnuli, a modlím se za zraněné a za všechny, kteří kvůli této dramatické události trpí,“ dodal na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…