Syriza je odvážná, říká komunistka Konečná. Lidovec to vidí úplně jinak

30.06.2015 22:35

Europoslanec Petr Mach (Svobodní), europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) v úterních Událostech, komentářích České televize diskutovali o situaci v Řecku. Úvodní pohled na situaci v hlavním městě země před bankrotem přidal zpravodaj ČT Zdeněk Fučík. Jeho slova svědčila o poněkud napjaté situaci. Konečná a Benešík se dostali do ostrého sporu.

Syriza je odvážná, říká komunistka Konečná. Lidovec to vidí úplně jinak
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík

„Velmi překvapivá informace přišla od Řeckého vicepremiéra teprve před pár okamžiky, že by se chystané referendum vůbec nemuselo konat. Tato slova zazněla v televizním rozhovoru a je třeba dodat, že místopředseda vlády vede tu skupinku, která se staví proti premiéru Tsiprasovi a volá po dalším vyjednávání,“ prozradil Fučík.

Z jeho úst také zaznělo, že před chvílí v hlavním městě skončila demonstrace několika tisíc lidí, kteří volali po dalším vyjednávání s věřiteli. V pondělí prakticky na stejném místě zase demonstrovaly tisíce lidí, kteří vyjadřovali podporu premiéru Tsiprasovi v jeho vzdoru mezinárodním věřitelům. Českých turistů, kteří by chtěli v Řecku trávit dovolenou, se ale situace nedotkne, pokud si s sebou vezmou dostatek hotovosti, o kterou je během dovolené např. nikdo neokrade.

Syriza je populistická, je čas platit dluhy, udeřil křesťanský demokrat

V následné politické diskusi Konečná prohlásila, že Syriza, která má ke komunistům blízko, se vždy snažila vyjednávat v zájmu řeckých lidí, ale zároveň se snažila najít kompromis. Mach i Benešík byli mnohem tvrdší. „Je čas platit dluhy, to je celé. Syriza je populistická strana, která před volbami vyslovovala nesplnitelné sliby. A teď se snaží ze sebe sejmout odpovědnost referendem,“ uvedl Benešík. Pokud dnes řečtí senioři pláčou, že dostávají v přepočtu důchod jen 13 tisíc až 14 tisíc korun kvůli škrtům, tak ať to zkusí vysvětlit českým důchodcům.

Konečná to ale viděla zcela jinak. „Syriza se nezbavuje zodpovědnosti. Ona teď vidí, že pod tlakem mezinárodních věřitelů nemůže splnit to, co voličům slíbila, proto se jich ptá. Já to považuji za výraz odvahy,“ oponovala komunistka.

Podle Macha je klíčové, aby se Řecko zbavilo eura, devalvovalo vlastní měnu, a tím opět zvýšilo svou konkurenceschopnost. Je ovšem otázka, jestli to Syriza dotáhne do konce. Pokud ano, předvede politickou odvahu a zřejmě bude moci splnit své sliby.

Došlo i na debatu o přijetí eura v Česku. Zatímco Benešík jasně řekl, že se Češi zavázali přijmout euro v okamžiku, kdy rozhodli o vstupu do EU. Tady se ale lidovec dostal do sporu zase s Machem. Ten připomněl, že bychom museli doplácet na Řecko. Konečná se přiklonila na Machovu stranu, protože eurozóna se od roku 2004 hodně změnila, takže by čeští občané měli mít právo rozhodnout, zda o euro stojí.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová: I špatný mír je lepší než jakákoli válka

14:25 Majerová: I špatný mír je lepší než jakákoli válka

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová v těchto dnech vzbudila velkou mediální pozornost, když upozor…