Syriza je odvážná, říká komunistka Konečná. Lidovec to vidí úplně jinak

30.06.2015 22:35 | Zprávy

Europoslanec Petr Mach (Svobodní), europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) v úterních Událostech, komentářích České televize diskutovali o situaci v Řecku. Úvodní pohled na situaci v hlavním městě země před bankrotem přidal zpravodaj ČT Zdeněk Fučík. Jeho slova svědčila o poněkud napjaté situaci. Konečná a Benešík se dostali do ostrého sporu.

Syriza je odvážná, říká komunistka Konečná. Lidovec to vidí úplně jinak
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík

„Velmi překvapivá informace přišla od Řeckého vicepremiéra teprve před pár okamžiky, že by se chystané referendum vůbec nemuselo konat. Tato slova zazněla v televizním rozhovoru a je třeba dodat, že místopředseda vlády vede tu skupinku, která se staví proti premiéru Tsiprasovi a volá po dalším vyjednávání,“ prozradil Fučík.

Z jeho úst také zaznělo, že před chvílí v hlavním městě skončila demonstrace několika tisíc lidí, kteří volali po dalším vyjednávání s věřiteli. V pondělí prakticky na stejném místě zase demonstrovaly tisíce lidí, kteří vyjadřovali podporu premiéru Tsiprasovi v jeho vzdoru mezinárodním věřitelům. Českých turistů, kteří by chtěli v Řecku trávit dovolenou, se ale situace nedotkne, pokud si s sebou vezmou dostatek hotovosti, o kterou je během dovolené např. nikdo neokrade.

Syriza je populistická, je čas platit dluhy, udeřil křesťanský demokrat

V následné politické diskusi Konečná prohlásila, že Syriza, která má ke komunistům blízko, se vždy snažila vyjednávat v zájmu řeckých lidí, ale zároveň se snažila najít kompromis. Mach i Benešík byli mnohem tvrdší. „Je čas platit dluhy, to je celé. Syriza je populistická strana, která před volbami vyslovovala nesplnitelné sliby. A teď se snaží ze sebe sejmout odpovědnost referendem,“ uvedl Benešík. Pokud dnes řečtí senioři pláčou, že dostávají v přepočtu důchod jen 13 tisíc až 14 tisíc korun kvůli škrtům, tak ať to zkusí vysvětlit českým důchodcům.

Konečná to ale viděla zcela jinak. „Syriza se nezbavuje zodpovědnosti. Ona teď vidí, že pod tlakem mezinárodních věřitelů nemůže splnit to, co voličům slíbila, proto se jich ptá. Já to považuji za výraz odvahy,“ oponovala komunistka.

Podle Macha je klíčové, aby se Řecko zbavilo eura, devalvovalo vlastní měnu, a tím opět zvýšilo svou konkurenceschopnost. Je ovšem otázka, jestli to Syriza dotáhne do konce. Pokud ano, předvede politickou odvahu a zřejmě bude moci splnit své sliby.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

21:15 Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

„Čistokrevné zlo“ či „konec důvěry občanů v demokratické volby a v jejich výsledky.“ To zní od opozi…