Systém na výplatu dávek stále selhává, přibývá dlužníků na nájemném

11.03.2012 20:40

Potíže s vyplácením sociálních dávek i přes ujištění ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) stále přetrvávají. Dluhy za nájemné v Moravskoslezském kraji se oproti loňskému období výrazně zvýšily. V lednu, ale ani v únoru někteří lidé neobdrželi peníze z dávek včas.

Systém na výplatu dávek stále selhává, přibývá dlužníků na nájemném
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno
reklama

„V únoru jsme zjistili stovku nezaplacených lednových nájmů. Celkově se dluhy dostaly na 250 tisíc, řešíme to průběžně,“ uvedla pro server iDnes.cz mluvčí Karviné Šárka Swiderová. „Co víme, tak většina nových dlužníků jsou lidé, kteří pobírají sociální dávky a příspěvky na bydlení, takže lednový skluz ve výplatách dávek s tím souvisel,“ doplnila.

Nárůst počtu dlužníků zaznamenala i další města. V Novém Jičíně podle mluvčí Marie Machkové zaznamenali o dvanáct procent více dluhů na nájemném, pohledávky stouply o dvacet procent. „Mezi dlužníky byli i ti, kteří nedostali včas sociální dávky,“ sdělila Machková.

Havířovské radnici nájemníci městských bytů dluží už přes milion dvě stě tisíc oproti konci předchozího roku. Problém ale může být i jinde, ceny nájemného se totiž nově o něco zvýšily. „Lidé si možná nestihli změnit trvalé příkazy, inkaso,“ tuší mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Primátor píše stížnost ministrovi

Ministr práce a sociálnch věcí Jaromír Drábek se nechal slyšet, že systém vyplácení dávek na úřadech práce by měl být v provozu ke konci března. Úřednice soustavně pracují přesčas, často i o víkendech, stěžují si na nefunkční systém a množství práce. Situaci jim neulehčují ani mnozí žadatelé o dávky, kteří se mnohdy chovají i agresivně.

„Primátor Havířova píše dopis ministrovi, ve kterém mimo jiné upozorňuje na nevhodné vyplácení dávek po částech v několika termínech, protože lidé nejsou schopni s penězi hospodařit,“ oznámila mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová.

Poplatky za prodlení města prominou

Vedení některých měst se rozhodlo k obtížné situaci na pracovních úřadech přihlédnout a za prodlení v nájmu nebudou po nájemnících požadovat poplatky navíc. Dlužníci však musejí dlužnou částku neprodleně po obdržení sociálních dávek splatit.

„Správa majetku města společně s odborem sociálním se již v lednu dohodly, že když se nájemce závislý na sociálních dávkách opozdí s placením nájemného, nebudeme ho považovat za dlužníka a nebudeme mu účtovat penále z prodlení. Nájemné však musí uhradit do tří dnů od obdržení dávek,“ uvedla mluvčí Krnova Dita Círová.

Poplatky nájemníkům promine i radnice Nového Jičína. „Rada města schválila prominutí poplatků z prodlení těm nájemcům, kteří prokážou, že sociální dávky neobdrželi včas,“ potvrdila mluvčí Machková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

7:53 „Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

Doprava na Smetanově nábřeží v Praze je zase o něco „klidnější“ a na místě, kde dříve jezdila auta j…