Tady jsme doma my! Povinnosti neplní, ale pro výsady natahují ruce. Ano, mluvím o Romech. A muslimka se šátkem? Senátor se rozepsal

20.09.2017 0:00

Soudce Městského soudu v Praze Jan Klášterka konstatoval, že se potvrzuje rozsudek soudu prvního stupně ve sporu, v němž se somálská žalobkyně domáhala omluvy a finanční satisfakce za údajnou diskriminaci. Ve zdůvodnění verdiktu zaznělo, že se ve skutečnosti dožadovala výsady, nikoli rovného přístupu ke všem. Ke kauze, kterou pečlivě sledují rovněž ParlamentníListy.cz, se vyjádřil také senátor Ivo Valenta.

Tady jsme doma my! Povinnosti neplní, ale pro výsady natahují ruce. Ano, mluvím o Romech. A muslimka se šátkem? Senátor se rozepsal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Ve svém textu uvedl, že spor o právo nosit muslimský šátek ve škole přinesl od soudců jasný vzkaz: „Rovnost neznamená právo chtít výsady.“ Věta podle Valenty opravdu přelomová. A to absolutně pro všechny komunity. „Zatímco některé takzvané velké státy EU mají problém s přílišnou korektností, kterou však lze, bohužel, spíše označit za sebevražednou zbabělost, Česká republika díky sebevědomé justici dala muslimům jasně najevo, že u nás nemohou čekat žádné výsady. Tady jsme prostě doma my. V rozsudku ve věci žaloby proti ředitelce školy Kohoutové, která nedovolila nosit studentce muslimský šátek, zazněla totiž nenápadná, ale přelomová věta. „Studentka nežádala rovné zacházení, ale výsadu,“ řekli soudci. „Tak jednoduchá pravda, a přesto o ní musel rozhodovat soud,“ píše na svém profilu zástupce horní komory Parlamentu.

Anketa

Ředitelka Kohoutová se nemusí omlouvat ,,hidžábnici". Souhlasíte s rozhodnutím soudu?

hlasovalo: 15694 lidí

„Rád bych však upozornil na to, že se tato věta netýká jen muslimské dívky. Výsady, vydávané za požadavek rovného zacházení, tu žádají i jiné komunity. Povinnosti neplní, ale pro výsady natahují ruce. A co víc, žádají pozitivní diskriminaci, protože prý na ni mají právo. Ano, hovořím o romské komunitě. Podle mého názoru je jen otázkou doby, kdy nám dojde, že budeme-li stále ustupovat těm, kteří umí jen křičet a žádat něco extra, pak klasické rodiny, které všechno plní, řádně chodí do práce a vychovávají své děti, se stanou vlastně diskriminovanou skupinou,“ uvádí také senátor Valenta.

Verdikt soudu pak považuje za začátek jiného uvažování. Nejen vůči muslimům, „ale vůči všem, kteří nás všechny chtějí zneužívat, aniž by sami byli ochotni přispět svým dílem“. Ale rovnost podle Valenty neznamená výsady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…