Tady jsme doma my! Povinnosti neplní, ale pro výsady natahují ruce. Ano, mluvím o Romech. A muslimka se šátkem? Senátor se rozepsal

20.09.2017 0:00 | Zprávy

Soudce Městského soudu v Praze Jan Klášterka konstatoval, že se potvrzuje rozsudek soudu prvního stupně ve sporu, v němž se somálská žalobkyně domáhala omluvy a finanční satisfakce za údajnou diskriminaci. Ve zdůvodnění verdiktu zaznělo, že se ve skutečnosti dožadovala výsady, nikoli rovného přístupu ke všem. Ke kauze, kterou pečlivě sledují rovněž ParlamentníListy.cz, se vyjádřil také senátor Ivo Valenta.

Tady jsme doma my! Povinnosti neplní, ale pro výsady natahují ruce. Ano, mluvím o Romech. A muslimka se šátkem? Senátor se rozepsal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Ve svém textu uvedl, že spor o právo nosit muslimský šátek ve škole přinesl od soudců jasný vzkaz: „Rovnost neznamená právo chtít výsady.“ Věta podle Valenty opravdu přelomová. A to absolutně pro všechny komunity. „Zatímco některé takzvané velké státy EU mají problém s přílišnou korektností, kterou však lze, bohužel, spíše označit za sebevražednou zbabělost, Česká republika díky sebevědomé justici dala muslimům jasně najevo, že u nás nemohou čekat žádné výsady. Tady jsme prostě doma my. V rozsudku ve věci žaloby proti ředitelce školy Kohoutové, která nedovolila nosit studentce muslimský šátek, zazněla totiž nenápadná, ale přelomová věta. „Studentka nežádala rovné zacházení, ale výsadu,“ řekli soudci. „Tak jednoduchá pravda, a přesto o ní musel rozhodovat soud,“ píše na svém profilu zástupce horní komory Parlamentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…