Tajná služba možná kradla. Hamáček dostane zprávu

02.08.2018 12:57

Kontrola hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) hotova, závěrečnou právu dostane v pátek. Zprávu přinesla ČTK.

Tajná služba možná kradla. Hamáček dostane zprávu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Následně rozhodne o případných opatřeních. Ministr to dnes řekl novinářům poté, co o kontrole debatoval s poslanci z výboru pro bezpečnost na jeho uzavřeném jednání. Podrobnosti ke kontrole neuvedl s tím, že i zpráva bude v režimu tajné.

Podrobnější byl iniciátor jednání Zdeněk Ondráček (KSČM), podle něhož se výsledky kontroly už zabývají orgány činné v trestním řízení. Důvodem byly mimo jiné informace o tom, že civilní rozvědka postrádá některá zařízení na odposlouchávání a lokalizaci mobilních telefonů známých pod jménem Agáta.

„Informace, které jsme potřebovali získat a které by nenarušily trestní řízení, jsme od pana ministra vnitra i od pana pověřeného ředitele (ÚZSI Radka Musílka) dostali,“ uvedl Ondráček.

Zprávu podle Ondráčka dostane také premiér Andrej Babiš (ANO). Po seznámení se s výsledky má rozhodnout, zda zjištění byla natolik závažná, aby kvůli tomu bylo třeba svolat Bezpečnostní radu státu. Jednání výboru bylo kvůli tomu přerušeno do doby, než se Babiš a Hamáček se zprávou seznámí, dodal Ondráček.

Civilní rozvědka podle informací deníku Právo koupila osm až devět zařízení zvaných Agáta a zaplatila za ně zhruba 90 milionů korun. Přesný osud této techniky ale není podle listu k dohledání; objevily se například nepotvrzené informace, že dvě třetiny z pořízených Agát měly skončit jako dar Egyptu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…