Tajné služby: Melete nesmysly a dobře to víte, vzkazuje generál Randák po masakru v Paříži

20.01.2015 17:14

Větší pravomoci a víc peněz mají dostat zpravodajské služby, ale podle bývalého šéfa tajné služby generála Karla Randáka je to jen populismus. „Teď je móda zajímat se o terorismus, o to, jak fungují zpravodajské služby, aby vznikl dojem, že se politici starají o bezpečí lidí. Kdyby jim o to šlo, tak tyhle kroky podnikli dávno,“ prohlásil skepticky bývalý ředitel civilní rozvědky, který už před lety marně žádal o víc peněz.

Tajné služby: Melete nesmysly a dobře to víte, vzkazuje generál Randák po masakru v Paříži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Randák

Vláda v příštích letech počítá s navýšením rozpočtu BIS o desítky, maximálně stovky milionů korun. V posledních letech rozpočet služeb dosahuje 1,1 až 1,2 miliardy korun.

Dnes není riziko útoků větší než dřív

„Současný premiér, který teď horuje pro navyšování rozpočtu Bezpečnostní a informační služby, to mohl udělat dávno, kdy jsme žádali o navýšení rozpočtu a kompetencí a kdy byl ministrem financí,“ připomněl generál. Nemyslí si, že by dnes bylo riziko teroristických útoků v Evropě o tolik vyšší než před pár lety, kdy islamistická teroristická skupina v roce 2004 způsobila  sérii koordinovaných teroristických útoků ve španělském Madridu, při nichž bylo zabito 191 lidí a dalších 2 057 zraněno, nebo v roce 2005 v Londýně, kde si teroristické útoky islamistů v metru a autobuse vyžádaly přes padesát obětí a sedm set zraněných.

Politici melou nesmysly a moc dobře to vědí

Generál Randák tvrdí, že politici nejen využívají populisticky dnešních obav před islámským radikalismem, ale navíc neříkají občanům pravdu. „Navyšování kompetencí a rozpočtu by mělo jít ruku v ruce s vyšší kontrolou tajných služeb. V  diskusi na Radiožurnálu šéf bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa tvrdil, že služby jsou kontrolovány vládou, parlamentem. Mele nesmysly a ví to moc dobře. Ale není jediný, dělají to všichni politici. Kdysi mi jeden předseda této komise doslova řekl: přišli jsme na BIS, dostali jsme plato chlebíčků, a jak jsme duševně prázdní přišli, tak jsme duševně prázdní odcházeli, protože jsme se nic nedozvěděli. Politická kontrola není žádná kontrola, ta musí být nezávislá,“ oponuje Randák, protože podle zákona nemají ani členové komise pro kontrolu BIS právo na žádné významné informace.

„Nemohou kontrolovat, co služba dělá. Její ředitel řekne, že na to nemají nárok, že není oprávněn je s tím seznamovat. To pak není žádná kontrola,“ vysvětlil bývalý šéf tajné služby, že dokud nebude jasné, co služba dělá, nemá cenu jí dávat další peníze. Navíc se domnívá, že služby mají peněz dost, jen s nimi špatně hospodaří. „To je hlavně případ BIS. Byla vždycky známá tím, že na výplaty výkonné složky, analytiků a operativců, šlo méně peněz než na zabezpečovací složku, týlaře, ekonomy, právníky. Dá se ušetřit, když se změní struktura tajných služeb, bude tam peněz dost,“ je přesvědčen Karel Randák, že žádná služba v České republice nepotřebuje tolik lidí v zabezpečovací části.

Obyčejný člověk nemá jistotu, že nové pravomoci služba nezneužije

Bývalý šéf tajné služby se usmívá nad ujišťováním mluvčího BIS, že zvyšování pravomocí , které nově umožní získat přístup k informacím o klientech bank nebo o telefonních číslech, služba nebude zneužívat, novou pravomoc prý využije jen u velkých případů. „Ale kdo bude rozhodovat, co je velké a co malé? Kdo zaručí, že to nebudou zneužívat proti soukromým osobám a malým podnikatelům?“ ptá se Randák a argumentuje tím, že do živých svazků nemá nikdo další přístup. A argument, že například odposlechy budou podléhat rozhodnutí soudců, odbyde jen mávnutím ruky. „Byli jsme milionkrát svědky, kolikrát to bylo zneužité. Obyčejný člověk prostě nemá jistotu, že nové pravomoci služba proti němu nezneužije,“ konstatuje dobrý znalec tohoto prostředí.

Nejdřív lepší kontrola, pak teprve peníze a pravomoce

Vláda slibuje kromě rozšíření pravomocí i další změny. Počítá i s novým způsobem kontroly zpravodajských služeb, na které by se podílel i občanský orgán odvozený od Parlamentu a složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných osobností. Ale to by podle Randáka mělo předcházet rozšíření pravomocí služeb. „Nejdřív by měla být kontrola, zda služba správně a zákonně využívá všech prostředků, které z rozpočtu má, pak ať jí dají další peníze a pravomoci,“ vysvětlil generál, že by se mělo postupovat opačně než dnes. A dodává, že zavedení skutečné kontroly bude prospěšné i pro šéfy zpravodajských služeb, kteří někdy čelí podezření ze zneužití pravomocí. „Pokud kontrolní orgán vydá nezávislé stanovisko, že služba nepochybila, bude jasné, že někdo – ať už politici nebo média – osočili službu neprávem. Dnes to ředitel služby nemá jak prokázat,“ uvedl Karel Randák.

Některým útokům nezabrání ani sebelepší tajná služba

Stejně jako další experti i generál Randák přiznává, že bezpečnostní služby nejsou schopny stoprocentně zabránit trestnému činu, který připravuje ojedinělý útočník nebo malá skupina, která není navázaná na velkou organizovanou skupinu, jako je například al-Kaida. „Jedině se štěstím, že prozradí na internetu nebo se pochlubí v mešitě a informátor podezření sdělí tajné službě. Ale když útok připravují sami jako teroristé v Londýně či Paříži, jsou tajné služby bez šance to odhalit. Vzpomeňme na teroristu Breivika v Norsku, který jednal na vlastní pěst. Takovým útokům nedokáží zabránit ani služby, které patří k nejlepším na světě jako francouzská tajná služba,“ potvrdil Randák, že ani sebevětší finanční injekce a bezbřehé pravomoci nezajistí stoprocentní bezpečí.

Stát by měl poskytnout jistotu, že se o oběti postará

Bývalý šéf civilní tajné služby poukázal na jednu z oblastí, které Česká republika zanedbala. Nejde o bezpečnostní složky, jako je policie a armáda, jejichž význam je především v aktivním předcházení útoků, ani v prostředcích pasivní obrany, kterými jsou například bezpečnostní rámy na letištích a úřadech, detektory na výbušniny a další nebezpečné látky, které jsou schopny odhalit, pokud je někdo přenáší. „Ale zapomíná se speciálně v České republice, že stát by měl udělat všechno pro to, aby lidem poskytl jistotu, že když se stane něco takového, čemu nedokáže stoprocentně zabránit, tak se o oběti pak postará,“ upozornil na obrovskou mezeru v legislativě.

Když teroristé způsobí výbuch v metru, při kterém zahyne živitel rodiny, měli by mít podle něj občané jistotu, že v takové situaci jim stát pomůže alespoň finančně. Stejně tak by měl kompenzovat škody firmám, které doplatí na teroristický útok. „U nás systém následné pomoci nefunguje. Peníze, kterými chce stát bezhlavě navýšit rozpočet bezpečnostních služeb, by měl raději dát jako počáteční vklad do fondu na pomoc obětem teroristických činů,“ radí generál Randák, jak by využít peněz bylo prospěšnější.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…