Tak aby bylo jasno. Hrad odtajnil klíčovou část zprávy Vojenského zpravodajství o novičoku

31.05.2018 17:24

Poslanci se dnes nedostali k jednání o výrocích prezidenta Miloše Zemana o jedu novičok. Na mimořádné schůzi svolané na ráno se nepřihlásilo hlasovacími kartami dost přítomných poslanců, takže schůze nebyla usnášeníschopná. Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na oficiálním webu Hradu zveřejnil vyjádření, v němž prý v souvislosti s děním v kauze novičok považuje za důležité v rámci vyjasnění a uklidnění situace celou záležitost uzavřít. Jde o dvě zásadní informace a tady jsou.

Tak aby bylo jasno. Hrad odtajnil klíčovou část zprávy Vojenského zpravodajství o novičoku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Jako první zmínil Hrad odtajněnou část zprávy Vojenského zpravodajství. Prezident republiky Miloš Zeman si prý v této záležitosti za svými slovy i nadále stojí. Hradní web proto uveřejnil odtajněnou část informace Vojenského zpravodajství k tzv. kauze Novičok.

Prezident republiky byl na základě zadání, které obdržely zpravodajské služby, informován Vojenským zpravodajstvím o případu, kdy bylo ve VVÚ s.p. v roce 2017 legálně mikrosyntézou vyrobeno několik miligramů směsi, která obsahovala látku A-230, označovanou jako novičok, stojí v textu.

„Po testování byl vzorek zničen. Podle dostupných informací šlo o jinou látku ze skupiny novičok, než jaká byla použita při útoku v britském Salisbury,“ zdůraznil na svém webu Hrad a dodal, že Česká republika nemá nic společného s případem otravy nervově-paralytickou látkou v britském Salisbury.

Jako druhou podstatnou informaci pak Hrad uvedl, že rozhodující v celé záležitosti je, zda „novičok“ v laboratorních podmínkách vyrobili, ať již chemickou reakcí nebo syntézou chemických látek, neboť i syntézou lze „novičok“ vyrobit. „K tomuto závěru nás vedou jak část VI bod 7 Kontrolní přílohy Úmluvy, který pod pojem výroba zahrnuje i syntézu chemických látek, tak část IX bod 1 Kontrolní přílohy Úmluvy, který syntézu považuje za způsob výroby chemické látky,“ stojí ve vyjádření.

Nezapomněl ani podrobné informace, že věc je předmětem úpravy v těchto předpisech: a) v Úmluvě o zákazu vývoje, výroby a použití chemických zbraní, vyhlášené pod č. 14/2009 Sb.m.s. (dále jen „Úmluva“), b) v zákoně č. 19/1997 Sb., o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní (dále jen „zákon“), c) ve vyhlášce č. 208/2008 Sb., kterou se provádí zákon o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní (dále jen „vyhláška“).

„Podle čl. II bodu 12 písm. a) Úmluvy výrobou chemické látky je prý její tvorba chemickou reakcí, podle § 2 písm. g) zákona výrobou stanovených látek je jejich vytváření chemickou reakcí. „Úmluvou i zákonem je zakázáno vyrobit, nabývat, hromadit nebo přechovávat chemické zbraně, přičemž Úmluva i zákon za určitých okolností umožňují chemické látky uvedené v seznamu 1, tj. látky jinak zakázané, vyrábět, nabývat, přechovávat nebo používat, a to zejména pro účely výzkumné, lékařské a farmaceutické,“ objasňuje zpráva.

Úmluva v části VI Kontrolní přílohy, v níž jsou stanoveny činnosti nezakázané touto Úmluvou, podle informací Hradu umožňuje výrobu chemických látek uvedených v seznamu 1 nepřevyšujících 10 kg za rok pro ochranné účely, přičemž malovýrobní objekt schvaluje smluvní stát, dále umožňuje výrobu chemických látek uvedených v seznamu 1 v množství větším než 100 g za rok pro výzkumné, lékařské nebo farmaceutické účely, přičemž malovýrobní objekt schvaluje smluvní stát.

Zároveň tato část VI Kontrolní přílohy Úmluvy prý umožňuje syntézu chemických látek uvedených v seznamu 1 pro výzkumné, lékařské nebo farmaceutické účely v množství menším než 100 g za rok, a to v laboratořích, které nepodléhají informační povinnosti vůči mezinárodním institucím a jejich kontrole (Úmluva ani zákon a vyhláška pojem „mikrosyntéza“ neznají).

Původní zdroj ZDE.

„Vyhláška v § 4 upravuje v zásadě totéž, co jsme uvedli o obsahu Úmluvy, avšak jde-li o nebezpečné látky, jejichž souhrnná výše nepřevýší 100 g za rok, spojuje s nimi pojem výroba, a nikoliv pojem syntéza, který je uveden v Úmluvě,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…